Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nowa praca a zasiłek

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-09-19

Kilka miesięcy temu urodziłam dziecko. Umowę o pracę miałam do zeszłego miesiąca. Od razu po porodzie napisałam wniosek o urlop macierzyński i dodatkowy macierzyński. Chciałabym wystąpić teraz do ZUS-u z wnioskiem o zasiłek za urlop rodzicielski, ale okazało się, że za 2 miesiące zacznę nową pracę na pełnym etacie w nowej firmie. Czy mimo to będzie mi przysługiwał zasiłek za urlop rodzicielski?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 1821e ustawy Kodeks pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy.

O ile więc przepisy wyraźnie dopuszczają możliwość wykonywania pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego u dotychczasowego pracodawcy, o tyle milczą na temat możliwości łączenia takiego urlopu z pracą u innego pracodawcy.

Należy więc przyjąć, iż pracownik może w trakcie urlopu rodzicielskiego podjąć dodatkową pracę u innego pracodawcy. Nie ma podstaw, aby odmawiać pracownikowi prawa podjęcia dodatkowego zatrudnienia, z uwagi na fakt, iż u dotychczasowego pracodawcy korzysta z urlopu rodzicielskiego.

Dlatego jeśli ZUS przyzna Pani zasiłek rodzicielski (jako że nie jest Pani pracownikiem i urlopu Pani otrzymać nie może), to może Pani podjąć zatrudnienie u innego pracodawcy w tym okresie bez utraty zasiłku.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Ciąża podczas świadczenia rehabilitacyjnego

Właśnie dowiedzieliśmy się z żoną, że jest w ciąży. Żona z tej chwili jest na świadczeniu rehabilitacyjnym. Wcześniej była na rocznym...

 

Czy komisja może zasądzić świadczenie rehabilitacyjne wstecz?

Mąż przebywał na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia. Po 182 dniach zostało mu przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Niemniej jednak...

 

Umowa zlecenie podczas ciąży a zasiłek macierzyński

Umowa zlecenie podczas ciąży a zasiłek macierzyński

Jestem w ciąży, za około miesiąc mam termin porodu. Podpisuję umowę-zlecenie ze składką chorobową na 3 tygodnie. Mam przeprowadzać szkolenia...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »