Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ochrona przedemerytalna a nowy, przedłużony wiek emerytalny

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2016-05-11

Mam 62 lata. Od 12 lat pracuję na stanowisku z powołania w jednostce samorządowej. Według poprzednio obowiązującej ustawy emerytalnej w wieku 65 lat, tj. z dniem 01.01.2018 r., nabyłbym prawo do emerytury (staż wynosi 38 lat). Po zmianie przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym okres pracy wydłużono mi o 1 rok i 9 miesięcy ponad wiek 65 lat. Niemniej w wieku 65 lat mogę przejść na niepełną emeryturę wyliczoną wg 50% jej podstawy. I taką wolę oświadczyłem pracodawcy. Proszę o objaśnienie, jak w moim przypadku będzie liczony okres ochronny wobec przedłużonego wieku emerytalnego.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Artykułu 18 przepisów przejściowych stanowi, że: „Pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. 1 stycznia 2013 r.) są objęci ochroną stosunku pracy wynikającą z przepisu art. 39 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy lub osoby, które mogłyby być nią objęte, jeżeli w tym dniu pozostawałyby w stosunku pracy – są objęci tą ochroną przez czas do osiągnięcia wieku emerytalnego określonego w przepisach art. 24 ust. 1a i 1b oraz art. 27 ust. 2 i 3 ustawy, o której mowa w art. 1”. Przepis ten dotyczy sytuacji osób urodzonych, odpowiednio w latach 1953-1956 w przypadku kobiet i 1948-1951 w przypadku mężczyzn. Bowiem po wydłużeniu wieku emerytalnego, które rozpocznie się stopniowo od 1 stycznia 2013 r., osoby, które w tym dniu miałyby prawo do ochrony przedemerytalnej, mogłyby jednak zostać zwolnione przed osiągnięciem nowego wieku emerytalnego. Okres ochronny upłynąłby wówczas przed osiągnięciem przez te osoby wieku emerytalnego wprowadzonego na mocy reformy.

Aby uniknąć takiej sytuacji, przywołany artykuł stanowi, że pracownikom, którzy w dniu 1 stycznia 2013 r. będą objęci ochroną przedemerytalną lub którzy byliby nią objęci, gdyby w tym dniu pozostawali w stosunku pracy – ochrona ta przysługuje przez czas do osiągnięcia nowego, przedłużonego wieku emerytalnego. Oznacza to wydłużenie okresu ochronnego dla wskazanych wcześniej roczników pracowników, stosownie do terminu osiągania przez nich wieku emerytalnego na nowych zasadach.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W wyniku reformy emerytalnej wiek emerytalny jest indywidualny dla każdego pracownika i – od kiedy rozpoczyna się i do kiedy trwa. W ustawie nowelizującej został bowiem przy każdym roczniku podany nowy wiek emerytalny.

Reasumując:

  1. pracownikowi przysługuje 4-letni okres ochronny przed osiągnięciem wieku emerytalnego;
  2. dłuższa ochrona przedemerytalna obejmie mężczyzn urodzonych od 1948 do 1951 r., którzy w dniu wejścia w życie reformy wieku emerytalnego, byli już objęci ochroną;
  3. mężczyźni urodzeni w 1952 r. i później, będą chronieni tylko przez cztery lata, a podstawę do określenia rozpoczęcia okresu ochronnego, będzie stanowić nowy, indywidualnie wskazany w ustawie wiek emerytalny.

Okres ochronny obejmuje Pana, licząc od nowego wieku emerytalnego 4 lata wstecz.

Opis sprawy z lipca 2015 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »