Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odliczenie przez ZUS okresu przebywania za granicą

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-07-03

Otrzymałam z ZUS-u informację o wszczęciu postępowania za składki za ubezpieczenie zdrowotne w dużej kwocie. Cały okres przebywałam w GB. Przez kilka lat miałam też umowę poprzez agencję pracy. Pod koniec ciąży przeszłam na zasiłek. Jednocześnie miałam w Polsce zarejestrowaną firmę, ale nie płaciłam składek. Czy mogę wnioskować o odliczenie przez ZUS okresu przebywania za granicą?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Szybka i bardzo konkretna odpowiedź
Magdalena
Bardzo sprawna, szybka, fachowa rzetelna pomoc. 
Beata
Bardzo uprzejmie dziękuję za dotychczasową pomoc. Odpowiedź jest wyczerpująca mimo, że problem jest bardzo szeroki.
Janina
Bardzo dziękuję. :) Odpowiedz wyczerpująca - jestem zadowolona
Grażyna
Porada prawna konkretna, odpowiedź wyczerpująca, z podaniem podstawy prawnej. Usługa wykonana w ustalonym terminie. Zdecydowanie polecam.
Barbara, 55 lat

Sprawa wygląda tak – ZUS określił, iż podlega Pani od ubezpieczenie zdrowotne. Być może dokonała Pani zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego i stąd zobowiązanie ZUS-u do zwrotu. Niemniej jednak należy przeanalizować. za jaki okres jest zadłużenie i czy w ogóle podlegała Pani w tym okresie pod ubezpieczenie ZUS w Polsce.

 

Jeżeli wykonuje się pracę najemną w państwie członkowskim, powinno podlegać się przepisom z zakresu zabezpieczenia społecznego obowiązującym w tym państwie.

 

Jeśli Polak pracuje w jednym państwie członkowskim i w tym samym czasie prowadzi działalność na własny rachunek w innym państwie członkowskim, to będzie podlegał pod ubezpieczenie społeczne tylko w kraju, gdzie pracuje lub ma inny tytuł ubezpieczenia społecznego.  Powinna Pani uzyskać formularz A1 z instytucji ubezpieczeniowej państwa, w którym wykonywała pracę najemną. Dokument ten będzie potwierdzał, że nie powinna Pani odprowadzać w Polsce składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

W innym wypadku pozostaje Pani tylko kwestia rozłożenia na raty lub wnioskowanie o umorzenie zaległości

 

Do składek na ubezpieczenie zdrowotne zastosowanie mają odpowiednio przepisy odnoszące się do składek na ubezpieczenia społeczne. I tak z treści art. 28 ust. 1 ustawy wynika, że należności z tytułu składek mogą być przez ZUS umorzone w całości lub w części w przypadku ich całkowitej nieściągalności. Przy tym należności z tytułu składek ubezpieczonych będących równocześnie płatnikami składek mogą być w uzasadnionych przypadkach umarzane pomimo braku ich całkowitej nieściągalności (art. 28 ust. 3a u.s.u.s.).

 

Szczegółowe zasady umarzania przez ZUS należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ubezpieczonych będących równocześnie płatnikami tych składek (czyli np. osób prowadzących działalność gospodarczą) zostały określone w wydanym w tej sprawie rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 lipca 2003 r. (Dz. U. Nr 141, poz. 1365). Z jego przepisów wynika, że ZUS może umorzyć należności z tytułu składek (w tym również z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne), jeżeli zalegający z ich opłatą wykaże, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie jest w stanie opłacić tych należności, natomiast spłata zaległości przykładowo pozbawiłaby zobowiązanego i jego rodzinę możliwości zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pytania i odpowiedzi

Czy w serwisie można otrzymać pomoc prawną?

W serwisie udzielamy porad prawnych. Wystarczy wypełnić formularz i opisać problem. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Ile czasu trzeba czekać na poradę prawną?

Porada prawna udzielana jest do 24 godzin. W bardziej skomplikowanych sprawach terminy ustalane są indywidualnie.

Podobne materiały

Wcześniejsza emerytka jako osoba współpracująca w prowadzonej przez męża działalności gospodarczej

Prowadzę działalność gospodarczą, żona jest zgłoszona jako osoba współpracująca. Żona jest na wcześniejszej emeryturze, pobiera ją częściowo....

Zasiłek dla bezrobotnych a przychód wyższy niż połowa płacy minimalnej

Czy mogę otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych, jeżeli mam prawo do renty rodzinnej, której wysokość przekracza o kilkanaście złotych połowę płacy...

Rozwiązanie umowy o pracę a zasiłek dla bezrobotnych

Mam 59 lat i zgodnie z nowymi przepisami powinnam pracować do kwietnia 2016 r. Czy jeśli rozwiążę umowę o pracę będzie mi przysługiwał...

Agencja pracy tymczasowej i wymogi formularzy A1

Mam firmę, która zajmuje się rekrutacją pielęgniarek do pracy za granicę (ale nie jest to agencja pracy, pracuję w systemie prowizyjnym). Chciałabym...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »