Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odliczenie przez ZUS okresu przebywania za granicą

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-07-03

Otrzymałam z ZUS-u informację o wszczęciu postępowania za składki za ubezpieczenie zdrowotne w dużej kwocie. Cały okres przebywałam w GB. Przez kilka lat miałam też umowę poprzez agencję pracy. Pod koniec ciąży przeszłam na zasiłek. Jednocześnie miałam w Polsce zarejestrowaną firmę, ale nie płaciłam składek. Czy mogę wnioskować o odliczenie przez ZUS okresu przebywania za granicą?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Sprawa wygląda tak – ZUS określił, iż podlega Pani od ubezpieczenie zdrowotne. Być może dokonała Pani zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego i stąd zobowiązanie ZUS-u do zwrotu. Niemniej jednak należy przeanalizować. za jaki okres jest zadłużenie i czy w ogóle podlegała Pani w tym okresie pod ubezpieczenie ZUS w Polsce.

 

Jeżeli wykonuje się pracę najemną w państwie członkowskim, powinno podlegać się przepisom z zakresu zabezpieczenia społecznego obowiązującym w tym państwie.

 

Jeśli Polak pracuje w jednym państwie członkowskim i w tym samym czasie prowadzi działalność na własny rachunek w innym państwie członkowskim, to będzie podlegał pod ubezpieczenie społeczne tylko w kraju, gdzie pracuje lub ma inny tytuł ubezpieczenia społecznego.  Powinna Pani uzyskać formularz A1 z instytucji ubezpieczeniowej państwa, w którym wykonywała pracę najemną. Dokument ten będzie potwierdzał, że nie powinna Pani odprowadzać w Polsce składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

W innym wypadku pozostaje Pani tylko kwestia rozłożenia na raty lub wnioskowanie o umorzenie zaległości

 

Do składek na ubezpieczenie zdrowotne zastosowanie mają odpowiednio przepisy odnoszące się do składek na ubezpieczenia społeczne. I tak z treści art. 28 ust. 1 ustawy wynika, że należności z tytułu składek mogą być przez ZUS umorzone w całości lub w części w przypadku ich całkowitej nieściągalności. Przy tym należności z tytułu składek ubezpieczonych będących równocześnie płatnikami składek mogą być w uzasadnionych przypadkach umarzane pomimo braku ich całkowitej nieściągalności (art. 28 ust. 3a u.s.u.s.).

 

Szczegółowe zasady umarzania przez ZUS należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ubezpieczonych będących równocześnie płatnikami tych składek (czyli np. osób prowadzących działalność gospodarczą) zostały określone w wydanym w tej sprawie rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 lipca 2003 r. (Dz. U. Nr 141, poz. 1365). Z jego przepisów wynika, że ZUS może umorzyć należności z tytułu składek (w tym również z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne), jeżeli zalegający z ich opłatą wykaże, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie jest w stanie opłacić tych należności, natomiast spłata zaległości przykładowo pozbawiłaby zobowiązanego i jego rodzinę możliwości zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »