Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odliczenie przez ZUS okresu przebywania za granicą

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-07-03

Otrzymałam z ZUS-u informację o wszczęciu postępowania za składki za ubezpieczenie zdrowotne w dużej kwocie. Cały okres przebywałam w GB. Przez kilka lat miałam też umowę poprzez agencję pracy. Pod koniec ciąży przeszłam na zasiłek. Jednocześnie miałam w Polsce zarejestrowaną firmę, ale nie płaciłam składek. Czy mogę wnioskować o odliczenie przez ZUS okresu przebywania za granicą?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Sprawa wygląda tak – ZUS określił, iż podlega Pani od ubezpieczenie zdrowotne. Być może dokonała Pani zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego i stąd zobowiązanie ZUS-u do zwrotu. Niemniej jednak należy przeanalizować. za jaki okres jest zadłużenie i czy w ogóle podlegała Pani w tym okresie pod ubezpieczenie ZUS w Polsce.

 

Jeżeli wykonuje się pracę najemną w państwie członkowskim, powinno podlegać się przepisom z zakresu zabezpieczenia społecznego obowiązującym w tym państwie.

 

Jeśli Polak pracuje w jednym państwie członkowskim i w tym samym czasie prowadzi działalność na własny rachunek w innym państwie członkowskim, to będzie podlegał pod ubezpieczenie społeczne tylko w kraju, gdzie pracuje lub ma inny tytuł ubezpieczenia społecznego.  Powinna Pani uzyskać formularz A1 z instytucji ubezpieczeniowej państwa, w którym wykonywała pracę najemną. Dokument ten będzie potwierdzał, że nie powinna Pani odprowadzać w Polsce składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

W innym wypadku pozostaje Pani tylko kwestia rozłożenia na raty lub wnioskowanie o umorzenie zaległości

 

Do składek na ubezpieczenie zdrowotne zastosowanie mają odpowiednio przepisy odnoszące się do składek na ubezpieczenia społeczne. I tak z treści art. 28 ust. 1 ustawy wynika, że należności z tytułu składek mogą być przez ZUS umorzone w całości lub w części w przypadku ich całkowitej nieściągalności. Przy tym należności z tytułu składek ubezpieczonych będących równocześnie płatnikami składek mogą być w uzasadnionych przypadkach umarzane pomimo braku ich całkowitej nieściągalności (art. 28 ust. 3a u.s.u.s.).

 

Szczegółowe zasady umarzania przez ZUS należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ubezpieczonych będących równocześnie płatnikami tych składek (czyli np. osób prowadzących działalność gospodarczą) zostały określone w wydanym w tej sprawie rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 lipca 2003 r. (Dz. U. Nr 141, poz. 1365). Z jego przepisów wynika, że ZUS może umorzyć należności z tytułu składek (w tym również z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne), jeżeli zalegający z ich opłatą wykaże, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie jest w stanie opłacić tych należności, natomiast spłata zaległości przykładowo pozbawiłaby zobowiązanego i jego rodzinę możliwości zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »