Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odmowa przez ZUS wypłaty świadczenia chorobowego

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-02-10

W dniu 28 czerwca skończył mi się urlop macierzyński. Od 29 czerwca przebywam na zwolnieniu lekarskim w związku z zagrożoną ciążą. Mam działalność gospodarczą, dostawałam wysoki macierzyński, ale teraz ZUS odmówił mi wypłaty świadczenia chorobowego, ponieważ do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosiłam się 13 lipca. Teraz wiem, że powinnam się zgłosić natychmiast po ustaniu macierzyńskiego, ale wcześniej niestety tego nie wiedziałam. Czy można jakoś z tego wybrnąć?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 36 ust. 3 i 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązek dokonania zgłoszenia do ubezpieczeń oraz wyrejestrowania z ubezpieczeń należy do płatnika składek, a więc do osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

W sytuacji, gdy płatnik nie dokona przewidzianego przepisami wyrejestrowania na czas urlopu macierzyńskiego (pobierania zasiłku macierzyńskiego) ZUS wyrejestrowuje go z urzędu. Często ZUS nie informuje o takich działaniach, ale są one zgodne z prawem i wynikają z przepisów.

Po nabyciu prawa do zasiłku macierzyńskiego zmienia się bowiem schemat podlegania ubezpieczeniom społecznym, co skutkuje powstaniem pewnych obowiązków po stronie płatnika składek. Po pierwsze, w chwili gdy płatnik składek zaczyna otrzymywać zasiłek macierzyński ma obowiązek wyrejestrować się z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych w tym z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego oraz z obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZWUA. Następnym krokiem jest zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego na wniosku ZUS ZZA.

Po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego powinno nastąpić wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZWUA, a potem powinna nastąpić ponowna rejestracja do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA.

Warto pamiętać, że płatnik składek może w takim wypadku być objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, jeżeli złoży wniosek o objęcie tym ubezpieczeniem. Termin na zgłoszenie to 7 dni od zakończenia pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Niestety, jeśli nie dokonała Pani ponownego zgłoszenia ZUS uznaje, że nie jest Pani ubezpieczona. Złożenie wniosku teraz skutkować będzie nabyciem prawa do ubezpieczenia nie wcześniej niż od dnia złożenia wniosku, przy czym w przypadku osób prowadzących działalność obowiązuje 90-dniowy okres wyczekiwania.

Obawiam się więc, że w obecnej sytuacji nie jest Pani w stanie nic zrobić. ZUS działał w granicach prawa i odwołanie od jego decyzji nie przyniesie pozytywnego rozwiązania.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »