Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odmowa przez ZUS wypłaty świadczenia chorobowego

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-02-10

W dniu 28 czerwca skończył mi się urlop macierzyński. Od 29 czerwca przebywam na zwolnieniu lekarskim w związku z zagrożoną ciążą. Mam działalność gospodarczą, dostawałam wysoki macierzyński, ale teraz ZUS odmówił mi wypłaty świadczenia chorobowego, ponieważ do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosiłam się 13 lipca. Teraz wiem, że powinnam się zgłosić natychmiast po ustaniu macierzyńskiego, ale wcześniej niestety tego nie wiedziałam. Czy można jakoś z tego wybrnąć?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 36 ust. 3 i 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązek dokonania zgłoszenia do ubezpieczeń oraz wyrejestrowania z ubezpieczeń należy do płatnika składek, a więc do osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

W sytuacji, gdy płatnik nie dokona przewidzianego przepisami wyrejestrowania na czas urlopu macierzyńskiego (pobierania zasiłku macierzyńskiego) ZUS wyrejestrowuje go z urzędu. Często ZUS nie informuje o takich działaniach, ale są one zgodne z prawem i wynikają z przepisów.

Po nabyciu prawa do zasiłku macierzyńskiego zmienia się bowiem schemat podlegania ubezpieczeniom społecznym, co skutkuje powstaniem pewnych obowiązków po stronie płatnika składek. Po pierwsze, w chwili gdy płatnik składek zaczyna otrzymywać zasiłek macierzyński ma obowiązek wyrejestrować się z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych w tym z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego oraz z obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZWUA. Następnym krokiem jest zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego na wniosku ZUS ZZA.

Po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego powinno nastąpić wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZWUA, a potem powinna nastąpić ponowna rejestracja do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA.

Warto pamiętać, że płatnik składek może w takim wypadku być objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, jeżeli złoży wniosek o objęcie tym ubezpieczeniem. Termin na zgłoszenie to 7 dni od zakończenia pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Niestety, jeśli nie dokonała Pani ponownego zgłoszenia ZUS uznaje, że nie jest Pani ubezpieczona. Złożenie wniosku teraz skutkować będzie nabyciem prawa do ubezpieczenia nie wcześniej niż od dnia złożenia wniosku, przy czym w przypadku osób prowadzących działalność obowiązuje 90-dniowy okres wyczekiwania.

Obawiam się więc, że w obecnej sytuacji nie jest Pani w stanie nic zrobić. ZUS działał w granicach prawa i odwołanie od jego decyzji nie przyniesie pozytywnego rozwiązania.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Kiedy nie przelicza się ponownie wysokości zasiłku chorobowego

1 kwietnia zakończył mi się okres zasiłku chorobowego po 182 dniach choroby. W dniach 2-5 kwietnia przebywałam na urlopie, zaś 6 kwietnia przedstawiłam...

 

Status bezrobotnego a świadczenie przedemerytalne

Z końcem sierpnia 2014 r., po 32 latach pracy i 11 miesiącach, zostałam zwolniona za porozumieniem stron. Zarejestrowałam się w PUP 11 września...

 

L4 na etacie i prowadzenie działalności gospodarczej

L4 na etacie i prowadzenie działalności gospodarczej

Ze względu na ciążę jestem zmuszona iść na L4 (pracuję w szkodliwych warunkach). Dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą, którą mogę...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »