Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odmowa przyznania emerytury pomostowej

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-03-01

W czerwcu 2018 roku złożyłem wniosek o przejście na emeryturę pomostową, pozostając nadal w stosunku pracy. I był to jedyny powód odmowy emerytury. Teraz chcę rozwiązać stosunek pracy we wrześniu 2018. Czy jak teraz jeszcze we wrześniu doniosę świadectwo pracy, to przelicznik mojej emerytury będzie ten z dnia złożenia wniosku (bardzo niekorzystny dla mnie), czy wrześniowy i czy ten jest korzystniejszy od czerwcowego?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog
Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka

W myśl zasady wskazanej w § 3 ust. 1 rozporządzenia postępowanie w sprawach świadczeń wszczyna się na podstawie wniosku zainteresowanego, chyba że przepisy ustawy emerytalnej przewidują wszczęcie tego postępowania z urzędu. Natomiast organy rentowe mają obowiązek udzielania informacji, w tym wskazówek i wyjaśnień, w zakresie dotyczącym warunków i dowodów wymaganych do ustalenia świadczeń (§ 2 wskazanego rozporządzenia).

 

Tak więc złożenie stosownego wniosku o świadczenie emerytalne jest kluczowe dla rozstrzygnięcia momentu jego przyznania.

Istotna jest także data spełnienia warunków. Otrzymał Pan decyzję odmowną. Nie naliczono Panu świadczenia bowiem nie spełniał Pan warunków w czerwcu do uzyskania świadczenia. Jeśli nie odwoła się Pan od decyzji, to odmowa będzie prawomocna 4 października.

 

Może Pan poczekać z rozwiązaniem stosunku pracy, aż uprawomocni się decyzja ZUS-u, jeśli chce Pan nowego wyliczenia emerytury. Ale wówczas będzie Pan o miesiąc później na świadczeniu. Można też cofnąć wniosek o emeryturę pomostową i na następny dzień złożyć go ponownie. Razem ze świadectwem pracy. Jeśli cofnie Pan wniosek z czerwca, postępowanie zostanie umorzone. Ponowny wniosek z września spowoduje naliczenie świadczenia wg waloryzacji właściwych dla września.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Zgodnie z art. 25a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych „przy ustalaniu wysokości emerytury kwota składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego po dniu 31 stycznia roku, za który przeprowadzono ostatnią waloryzację roczną, jest waloryzowana kwartalnie. W przypadku ustalania wysokości emerytury:

 

  • w pierwszym kwartale danego roku – ostatniej kwartalnej waloryzacji składek dokonuje się za trzeci kwartał poprzedniego roku;

  • w drugim kwartale danego roku – ostatniej kwartalnej waloryzacji składek dokonuje się za czwarty kwartał poprzedniego roku;

  • w trzecim kwartale danego roku – ostatniej kwartalnej waloryzacji składek dokonuje się za pierwszy kwartał danego roku;

  • w czwartym kwartale danego roku – ostatniej kwartalnej waloryzacji składek dokonuje się za drugi kwartał danego roku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »