Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odmowa przyznania zasiłku opiekuńczego na matkę ze względu na zagraniczne dochody żony

Marek Gola • Opublikowane: 2017-12-04

Moja żona od 10 lat zamieszkuje i pracuje w Niemczech. Z małżeństwa pochodzi dwoje dorosłych dzieci. Jeden z synów studiuje. Na niego żona pobiera Kindergeld. Ja mieszkam w Polsce, aczkolwiek nie zarobkuję. Czynię starania o specjalny zasiłek opiekuńczy na matkę, która choruje na Alzheimera. Żona nie łoży na utrzymanie gospodarstwa domowego w Polsce. Problem w tym, że jej wynagrodzenie powoduje, że nie mogę liczyć na zasiłek opiekuńczy na mamę. Czy separacja coś by w tej kwestii zmieniła?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).

Przedmiotem interpretacji jest przepis art. 27 K.r.o. Zgodnie z nim: „Oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym”.

Jeszcze nie doszło u Państwa do faktycznej separacji.

Istotny z punktu widzenia Pana interesu jest fakt, iż nawet w przypadku separacji faktycznej może Pan wystąpić z takim roszczeniem. Pogląd taki został wyrażony przez Sąd Najwyższy w uchwale Pełnego Składu Sądu Najwyższego – Izba Cywilna i Administracyjna z dnia 16 grudnia 1987 r., sygn. akt III CZP 91/86. Zgodnie z treścią tego uzasadnienia „o potrzebach rodziny – w rozumieniu art. 27 kro – można mówić w zasadzie wówczas, gdy rodzina jest związana węzłem wspólnego pożycia. Tylko bowiem w takiej sytuacji powstają potrzeby dotyczące zespołu osób tworzących rodzinę. Nie ma przy tym znaczenia to, że małżeństwo jest bezdzietne lub wprawdzie ma dzieci, ale te utrzymują się samodzielnie (pracują i zarobkują). Także bezdzietni małżonkowie tworzą rodzinę, której materialne potrzeby muszą być zaspokojone. Dotyczy to zarówno rodziny, której członkowie tworzą wspólnotę gospodarczą, jak i takiego przypadku separacji faktycznej, gdy tylko jeden z małżonków pozostaje z dziećmi we wspólnym gospodarstwie rodzinnym. Separacja faktyczna bowiem nie powinna wywierać ujemnego wpływu na zakres zaspokajania potrzeb dzieci z małżeństwa, a potrzeb tych w praktyce nie da się oddzielić od potrzeb tego z rodziców, przy którym dzieci pozostały. Dlatego nawet zupełne zerwanie pożycia małżeńskiego nie uchyla obowiązku przewidzianego w art. 27 kro, ale może wpłynąć na jego ukształtowanie i zakres”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Dla praktyki w pełni miarodajne jest stanowisko wyrażone w pkt II uchwały pełnego składu Izby Cywilnej i Administracyjnej SN z dnia 16 grudnia 1987 r., III CZP 91/86, zgodnie z którym rozstrzygnięcie o zaspokajaniu potrzeb rodziny następuje przez nakazanie wypłacania wynagrodzenia za pracę, które obejmuje zarówno płacę zasadniczą, jak i wszelkie dodatki, dopłaty i ekwiwalenty pieniężne, oraz rent, emerytur, a także wszelkich stałych i powtarzających się świadczeń albo innych należności.

Celem, który statuuje art. 27 K.r.o., jest zapewnienie środków finansowych, które umożliwiałyby prawidłowe funkcjonowanie rodziny jako całości oraz zaspokojenie uzasadnionych potrzeb poszczególnych jej członków przy zachowaniu zasady równej stopy życiowej. Obowiązek małżonków, o którym mowa w art. 27 K.r.o., tj. przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa. Kończy się natomiast z chwilą jego ustania lub unieważnienia. Potrzeby, o których mowa w ww. przepisie, to nie tylko wspólne potrzeby całej rodziny, ale także potrzeby indywidualne poszczególnych jej członków. Dla ustalenia zakresu obowiązku małżonków, o którym mowa w art. 27 K.r.o., właściwa jest reguła, według której stopa życiowa wszystkich członków rodziny powinna być w zasadzie równa (patrz w szczególności pkt I uchwały pełnego składu Izby Cywilnej i Administracyjnej SN z 16 grudnia 1987 r., III CZP 91/86, LexPolonica nr 304360, powołanej w uwadze 6; A. Szlęzak, Zasada równej stopy życiowej..., s. 37 i n.).

Żądanie (pozew) składa się do sądu właściwego dla miejsca Pana zamieszkania. Pozew nie podlega opłacie sądowej. Do pozwu należałoby dołączyć dowody, z których wynikać będzie, jaki jest koszt Pana utrzymania, jakie są koszta mediów. Innymi słowy musiałby Pan podzielić koszty swojego utrzymania na koszty mieszkaniowe i koszty indywidualne. Koszta mieszkaniowe to czynsz, media, ogrzanie domu itp. Koszty indywidualne to koszty wyżywienia, zakupu odzieży, środków higienicznych i środków czystości, lekarstwa itd.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy mogę wrócić do pracy mimo L4 z powodu ciąży?

Jestem na L4 z powodu ciąży. Czy mogę mimo to wrócić do pracy? Czy muszę mieć ciągłość zwolnień, czy może być w nich przerwa, skoro nie mam...

Wspólna opieka nad dzieckiem a wysokość zasiłku macierzyńskiego

Prowadzę firmę, 7 maja urodziłam dziecko. Do 13 sierpnia jestem na macierzyńskim, resztę macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego przekazałam mężowi,...

Dodatkowy urlop macierzyński dla ojca

Żona miała umowę o pracę do dnia porodu. Złożyła w niosek o zasiłek macierzyński, wpisując, że ja nie będę korzystał z urlopu...

Zarzut pracy w okresie niezdolności do niej

Od 2000 roku jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem 2500 zł netto, również od 2000 prowadzę działalność gospodarczą, od...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »