Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odszkodowanie z ZUS-u a obawy o dalsze zatrudnienie

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-03-23

Jestem nauczycielką z przeszło 30-letnim stażem pracy. Mam decyzję i orzeczenie lekarskie o rozpoznaniu choroby zawodowej. Chciałabym oddać papiery do ZUS-u i starać się o jednorazowe odszkodowanie, ale boję się, że po tym dyrektor może mnie zwolnić. Czy ma do tego prawo? Wcześniej obiecywał zmianę stanowiska pracy, ale nie wiem, czy dotrzyma słowa. Czy mogę pracować w świetlicy lub bibliotece (mam uprawnienia)? Boję się, że stracę pracę.

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Pracodawcy posiadają uprawnienie do rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem w związku z wystąpieniem choroby zawodowej lub wypadku przy pracy, jeżeli dane zdarzenie wywołuje dla zdrowia pracownika określone skutki.

Możliwe działania pracodawcy zmierzające do rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem w związku z wystąpieniem choroby zawodowej lub wypadku przy pracy zależą od skutków, jakie wywołało dane zdarzenie dla zdrowia pracownika:

  • czy jest on w pełni zdolny do pracy,
  • czy będąc zasadniczo zdolnym do pracy, może w dalszym ciągu wykonywać, bez zagrożenia, pracę na dotychczasowym stanowisku, a wreszcie
  • czy został uznany za niezdolnego do pracy lub za niepełnosprawnego.

Przepisy mówią, że gdy u pracownika stwierdzi się chorobę zawodową, pracodawca powinien przenieść go na inne, odpowiednie stanowisko.

Ani art. 230, ani 231 Kodeksu pracy nie mówi co powinien zrobić pracodawca, gdy nie ma możliwości przeniesienia pracownika z chorobą zawodową na lepsze stanowisko, które przynajmniej mniej szkodziłoby jego zdrowiu. Z braku innych możliwości zwykle w takich przypadkach przyjmuje się, że nie pozostaje nic innego jak wypowiedzenie umowy o pracę.

W zakresie określenia stanowiska orzecznictwo Sądu Najwyższego stwierdza, że należy je (stanowisko) interpretować zgodnie z treścią art. 42 Karty Nauczyciela, podobnie wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 lutego 2002 r. (wyrok SN z dnia 5 lutego 2002 r., sygn. akt I PKN 849/00, LEX nr 54887). Teza, że „stanowisko” to stanowisko nauczyciela o określonych kwalifikacjach (np. nauczyciel biologii) nie jest jednak prawidłowa, gdyż w innych przepisach, KN nie wiąże już ze szczegółowo określonym przedmiotem nauczania (kwalifikacji) skutków prawnych. Z kolei art. 42 KN dotyczy tygodniowego wymiaru zajęć, który odnosi się do poszczególnych stanowisk pracy. W przepisie tym wyróżnia się stanowiska nauczycielskie w różnych typach (rodzajach) szkół.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Podsumowując, pracodawca, czyli dyrektor szkoły, może Panią zwolnić, jeśli nie znajdzie dla Pani innego stanowiska. Przy czym pragnę podkreślić, że skoro obecnie jest Pani nauczycielem szkoły, to przeniesienie Pani do świetlicy czy do biblioteki nie będzie zmianą stanowiska. Zmianą stanowiska – w świetle orzecznictwa – byłoby przeniesienie Pani na przykład do przedszkola.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »