Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odszkodowanie z ZUS-u a obawy o dalsze zatrudnienie

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-03-23

Jestem nauczycielką z przeszło 30-letnim stażem pracy. Mam decyzję i orzeczenie lekarskie o rozpoznaniu choroby zawodowej. Chciałabym oddać papiery do ZUS-u i starać się o jednorazowe odszkodowanie, ale boję się, że po tym dyrektor może mnie zwolnić. Czy ma do tego prawo? Wcześniej obiecywał zmianę stanowiska pracy, ale nie wiem, czy dotrzyma słowa. Czy mogę pracować w świetlicy lub bibliotece (mam uprawnienia)? Boję się, że stracę pracę.

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Pracodawcy posiadają uprawnienie do rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem w związku z wystąpieniem choroby zawodowej lub wypadku przy pracy, jeżeli dane zdarzenie wywołuje dla zdrowia pracownika określone skutki.

Możliwe działania pracodawcy zmierzające do rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem w związku z wystąpieniem choroby zawodowej lub wypadku przy pracy zależą od skutków, jakie wywołało dane zdarzenie dla zdrowia pracownika:

  • czy jest on w pełni zdolny do pracy,
  • czy będąc zasadniczo zdolnym do pracy, może w dalszym ciągu wykonywać, bez zagrożenia, pracę na dotychczasowym stanowisku, a wreszcie
  • czy został uznany za niezdolnego do pracy lub za niepełnosprawnego.

Przepisy mówią, że gdy u pracownika stwierdzi się chorobę zawodową, pracodawca powinien przenieść go na inne, odpowiednie stanowisko.

Ani art. 230, ani 231 Kodeksu pracy nie mówi co powinien zrobić pracodawca, gdy nie ma możliwości przeniesienia pracownika z chorobą zawodową na lepsze stanowisko, które przynajmniej mniej szkodziłoby jego zdrowiu. Z braku innych możliwości zwykle w takich przypadkach przyjmuje się, że nie pozostaje nic innego jak wypowiedzenie umowy o pracę.

W zakresie określenia stanowiska orzecznictwo Sądu Najwyższego stwierdza, że należy je (stanowisko) interpretować zgodnie z treścią art. 42 Karty Nauczyciela, podobnie wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 lutego 2002 r. (wyrok SN z dnia 5 lutego 2002 r., sygn. akt I PKN 849/00, LEX nr 54887). Teza, że „stanowisko” to stanowisko nauczyciela o określonych kwalifikacjach (np. nauczyciel biologii) nie jest jednak prawidłowa, gdyż w innych przepisach, KN nie wiąże już ze szczegółowo określonym przedmiotem nauczania (kwalifikacji) skutków prawnych. Z kolei art. 42 KN dotyczy tygodniowego wymiaru zajęć, który odnosi się do poszczególnych stanowisk pracy. W przepisie tym wyróżnia się stanowiska nauczycielskie w różnych typach (rodzajach) szkół.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Podsumowując, pracodawca, czyli dyrektor szkoły, może Panią zwolnić, jeśli nie znajdzie dla Pani innego stanowiska. Przy czym pragnę podkreślić, że skoro obecnie jest Pani nauczycielem szkoły, to przeniesienie Pani do świetlicy czy do biblioteki nie będzie zmianą stanowiska. Zmianą stanowiska – w świetle orzecznictwa – byłoby przeniesienie Pani na przykład do przedszkola.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zasiłek chorobowy przy działalności gospodarczej i umowie o pracę

Jestem zatrudniona na etacie na czas nieokreślony, w tej chwili przebywam na urlopie wychowawczym, który kończy mi się za 2 tygodnie. Wtedy zamierzam iść...

Przywrócenia terminu do złożenia wniosku o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym

Rejestracja mojej działalności gospodarczej miała miejsce 3 kwietnia. Księgowa zgłosiła to do ZUS 5 maja. ZUS przyjął ZUA do ubezpieczeń społecznych...

Kwestionowanie zwolnienia chorobowego po poronieniu

Przebywałam 180 dni na zwolnieniu lekarskim od psychiatry. Stawiłam się do pracy, a następnego dnia złożyłam zwolnienie chorobowe z powody ciąży....

Zajście w drugą ciążę podczas urlopu macierzyńskiego

Zadeklarowałam urlop macierzyński jako płatny 80% przez cały rok. Czy mogę z niego zrezygnować po 7 miesiącach? Czy coś mi się wtedy należy? Okazało...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »