Kategoria: Świadczenie przedemerytalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze świadczeniem przedemerytalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odwołanie od decyzji odmownej w sprawie świadczenia przedemerytalnego

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2015-11-30

Otrzymałam decyzję odmowną w sprawie świadczenia przedemerytalnego. Czy mogę się od niej odwołać? Nie spełniam warunku ukończenia 55 lat w momencie odejścia z pracy z winy pracodawcy, zabrakło mi 4 miesiące. Czy z uwagi na stan zdrowia dostanę to świadczenie? Przy zwolnieniu przebywałam na chorobowym, później na świadczeniu. Jestem zarejestrowana w PUP, pobieram zasiłek, ale niebawem isę skończy. Co robić?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Niestety stan zdrowia nie jest żadnym argumentem. Być może dysponuje Pani innymi dowodami, które mogą ponieść Pani staż pracy – np. gospodarstwo rolne rodziców po ukończeniu 16. roku życia.

Jakiś okres nieskładkowy, którego nie wykazała Pani do świadczenia, to niezbyt długi czas, aby uzupełnić staż pracy. Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przy ustalaniu prawa do emerytury (renty) uwzględnia się okresy składkowe i nieskładkowe, każdy z nich oddzielnie. Do okresów składkowych zostały zaliczone okresy określone w art. 6, do nieskładkowych – w art. 7. Każdy z okresów ustala się z uwzględnieniem lat, miesięcy i dni. Po ustaleniu tych okresów oblicza się łączny okres składkowy i nieskładkowy. Okresy nieskładkowe przy ustalaniu prawa do emerytury (renty) traktowane są posiłkowo. Do zachowania proporcji między okresami składkowymi i nieskładkowymi w ustawie została wprowadzona zasada, zgodnie z którą okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nie przekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o emeryturach „przy ustalaniu prawa do emerytury oraz przy obliczaniu jej wysokości uwzględnia się również następujące okresy, traktując je, z zastrzeżeniem art. 56, jak okresy składkowe:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

1) okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono przewidziane w odrębnych przepisach składki,

2) przypadające przed dniem 1 lipca 1977 r. okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16 roku życia,

3) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia,

jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe, ustalone na zasadach określonych w art. 5–7, są krótsze od okresu wymaganego do przyznania emerytury, w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu.

2. Okresy wymienione w ust. 1 pkt 1 uwzględnia się także przy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe ustalone na zasadach określonych w art. 5–7 są krótsze od okresu wymaganego do przyznania renty, w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu.

3. Okresów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie uwzględnia się, jeżeli zostały one zaliczone do okresów, od których zależy prawo do emerytury lub renty, na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników”.

Jeśli nie jest Pani w stanie podjąć pracy, proszę starać się o rentę.

Uzyskanie renty z tytułu niezdolności do pracy, zarówno trwałej, okresowej, jak i szkoleniowej uzależnione jest od spełnienia trzech warunków:

  • istnienia niezdolności do pracy,
  • posiadania wymaganego, stosownie do wieku ubezpieczonego, okresu składkowego i nieskładkowego
  • zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. 2002 r. Nr 199, poz. 1673) warunek ten nie jest wymagany względem ubezpieczonego, którego niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy (art. 57a ).

Okres składkowy i nieskładkowy warunkujący przyznanie prawa do renty uzależniony jest od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy. Okres ten, zgodnie z art. 58 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ,wynosi:

  • 1 rok – jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
  • 2 lata – jeżeli niezdolność powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
  • 3 lata – jeżeli niezdolność powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
  • 4 lata – jeżeli niezdolność powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
  • 5 lat – jeżeli niezdolność powstała w wieku powyżej 30 lat.

W przypadku osób, u których niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 30. roku życia, okresy składkowe i nieskładkowe uwzględnia się z okresu całego życia. Po ukończeniu 30. roku życia pięcioletni okres składkowy i nieskładkowy musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed dniem:

  • zgłoszenia wniosku o rentę lub
  • powstania niezdolności do pracy.

Jeżeli ubezpieczony nie osiągnął okresu składkowego i nieskładkowego odpowiednio do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy, warunek posiadania wymaganego okresu uważa się za spełniony, gdy:

  • został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz
  • do dnia powstania niezdolności do pracy miał, bez przerw lub z przerwami nie przekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe oraz
  • niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych lub nieskładkowych, wymienionych w art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Powstania niezdolności do pracy w okresie składkowym lub nieskładkowym wskazanym w art. 57 ust 1 pkt 3 albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Warunku tego nie stosuje się jednakże do ubezpieczonego, który udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny oraz fakt, że jest całkowicie niezdolny do pracy – art. 57 ust. 2.

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje również osobie, która prawo to utraciła wskutek ustania całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, a następnie ponownie stała się niezdolna do pracy w ciągu 18 miesięcy od ustania prawa do renty. W takim przypadku uznaje się, że nastąpiła przerwa w pobieraniu świadczenia spowodowana okresową poprawą stanu zdrowia.

Może przynajmniej częściowa niezdolność? Proszę próbować wszelkich możliwości.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z świadczeniem przedemerytalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »