Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Okres bez odprowadzania składek a staż pracy

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-07-26

Chciałbym przejść w wieku 60 lat na wcześniejszą  emeryturę z racji pracy wykonywanej w szczególnych warunkach. Przez 6 miesięcy miałem urlop bezpłatny u jednego pracodawcy a w tym czasie wykonywałem pracę u innego (była zawarta umowa), ale ani pracodawca, ani ja nie odprowadzaliśmy składek. Czy ten okres liczy mi się do 25-letniego wymaganego stażu pracy jako okres nieskładkowy, czy też nie liczy się w ogóle?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Aby nabyć prawo do wcześniejszej emerytury musi Pan spełnić warunki – 15 lat pracy w szczególnych warunkach i 25 lat stażu pracy na 1 stycznia 1999 rok

Okresy składkowe wymienione zostały w art. 6 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Do okresów składkowych zaliczane są także niektóre okresy, za które nie było obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przed 1 stycznia 1999 r.

Jednak ustawa nie wymienia urlopu bezpłatnego jako takiego okresu.

Okres przebywania na urlopie bezpłatnym jest dla celów emerytalno-rentowych neutralnym okresem. Przepisy ustawy emerytalnej nie wymieniają okresu urlopu bezpłatnego ani w art. 6, ani w art. 7.

Za okres urlopu bezpłatnego nie wypłaca się wynagrodzenia, a więc także nie opłaca się składki na ubezpieczenie emerytalne.

Jednak jeśli posiada Pan świadectwo pracy za okres tych 6 miesięcy u innego pracodawcy – to może Pan udowadniać przed sądem, iż świadczył Pan pracę. Nie jest Pana winą, że pracodawca nie zgłosił tego do ZUS-u.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »