Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Okres bez odprowadzania składek a staż pracy

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-07-26

Chciałbym przejść w wieku 60 lat na wcześniejszą  emeryturę z racji pracy wykonywanej w szczególnych warunkach. Przez 6 miesięcy miałem urlop bezpłatny u jednego pracodawcy a w tym czasie wykonywałem pracę u innego (była zawarta umowa), ale ani pracodawca, ani ja nie odprowadzaliśmy składek. Czy ten okres liczy mi się do 25-letniego wymaganego stażu pracy jako okres nieskładkowy, czy też nie liczy się w ogóle?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Aby nabyć prawo do wcześniejszej emerytury musi Pan spełnić warunki – 15 lat pracy w szczególnych warunkach i 25 lat stażu pracy na 1 stycznia 1999 rok

Okresy składkowe wymienione zostały w art. 6 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Do okresów składkowych zaliczane są także niektóre okresy, za które nie było obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przed 1 stycznia 1999 r.

Jednak ustawa nie wymienia urlopu bezpłatnego jako takiego okresu.

Okres przebywania na urlopie bezpłatnym jest dla celów emerytalno-rentowych neutralnym okresem. Przepisy ustawy emerytalnej nie wymieniają okresu urlopu bezpłatnego ani w art. 6, ani w art. 7.

Za okres urlopu bezpłatnego nie wypłaca się wynagrodzenia, a więc także nie opłaca się składki na ubezpieczenie emerytalne.

Jednak jeśli posiada Pan świadectwo pracy za okres tych 6 miesięcy u innego pracodawcy – to może Pan udowadniać przed sądem, iż świadczył Pan pracę. Nie jest Pana winą, że pracodawca nie zgłosił tego do ZUS-u.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Uzyskanie prawa do pełnej emerytury oraz podwyżki świadczeń

Urodziłem się w kwietniu 1957 r., mam ukończoną 5-letnią szkołę średnią. Byłem zatrudniony w jednostkach PKP od 1977, w tym od 1978 do 2015...

Ustalenie terminu początkowego okresu ochronnego

Od kiedy zaczyna się dla mnie okres ochronny przed emeryturą? Jestem kobietą, urodziłam się 21 stycznia 1959 roku. Proszę o ustalenie terminu...

Pomoc w gospodarstwie babci a staż pracy

W latach 1972–1975 odbywałem naukę w szkole średniej, jednocześnie pomagałem w gospodarstwie rolnym mojej babci, które miało 12 arów...

Emerytura opiekuna dziecka niepełnosprawnego

Pracownik jest opiekunem dziecka niepełnosprawnego i otrzymuje świadczenie. Jednocześnie pracuje, ale chce złożyć wniosek do ZUS-u o emeryturę...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »