Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Określenie osób mogących korzystać z uprawnień rodzicielskich

Michał Kowalski • Opublikowane: 2016-11-30

Moje pytania dotyczą problemów dotyczących określenia osób mogących korzystać z urlopów czy zasiłków związanych z rodzicielstwem. Czy z urlopów tych może korzystać ojciec dziecka, jeżeli matka dziecka nie jest pracownikiem (miała umowę o pracę do czasu porodu)?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Art. 1823 Kodeksu pracy stanowi, że pracownik–ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:

  • do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo
  • do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Jak wynika z zacytowanego przepisu, urlop ojcowski przysługuje ojcu, który wychowuje dziecko i w momencie ubiegania się o urlop pozostaje w stosunku pracy. Są to wyłączne przesłanki nabycia prawa do urlopu.

Prawo do urlopu ojcowskiego jest uprawnieniem niezależnym niezależne od tego, czy matka dziecka ma status pracownika, jak również od tego, czy korzystała bądź korzysta z urlopów związanych z rodzicielstwem.

Urlop ojcowski jest udzielany jednorazowo lub nie więcej niż w dwóch co najmniej tygodniowych częściach, na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Wniosek ten musi być uwzględniony przez pracodawcę, jeżeli pracownik spełnia przesłanki nabycia prawa do urlopu.

Zgodnie z § 21 rozporządzenia MPiPS z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków, wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego powinien zawierać imię i nazwisko pracownika i wskazywać okres żądanego urlopu. Do wniosku należy dołączyć następujące załączniki:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) albo kopie tych dokumentów,
  • kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka, w przypadku gdy wniosek dotyczy udzielenia urlopu ojcowskiego albo jego części na dziecko przysposobione,
  • oświadczenie pracownika–ojca wychowującego dziecko, czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części,
  • kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Pytania i odpowiedzi

Czy w serwisie można otrzymać pomoc prawną?

W serwisie udzielamy porad prawnych. Wystarczy wypełnić formularz i opisać problem. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Ile czasu trzeba czekać na poradę prawną?

Porada prawna udzielana jest do 24 godzin. W bardziej skomplikowanych sprawach terminy ustalane są indywidualnie.

Podobne materiały

Jak obliczyć wysokość zasiłku macierzyńskiego?

Od 2012 roku prowadzę działalność gospodarczą. W chwili obecnej jestem na zasiłku macierzyńskim do 17.09.2016 r. i jednocześnie jestem...

 

Przedłużenie zasiłku rehabilitacyjnego po udarze mózgu

Moja żona jest w chwili obecnej na zasiłku rehabilitacyjnym, który kończy się za trzy tygodnie. Kilka dni temu dostała udaru mózgu i jest...

 

Uzyskanie nienależnych świadczeń z ubezpieczeń społecznych

Pracuję w Polsce na umowę o pracę. Moja żona pracuje w Irlandii. Za 3 miesiące spodziewamy się dziecka. Chciałbym wziąć urlop rodzicielski,...

 

Zasiłek macierzyński po zmianach, wyliczenie

Chciałabym uzyskać informację o szacunkowej wysokości zasiłku macierzyńskiego od mniej więcej połowy lutego 2016 r. Obecnie nie pracuję, planuję od...

 

Świadczenie macierzyńskie w kraju i za granicą

Czy mogę jednocześnie pobierać urlop macierzyński i rodzicielski przez 12 miesięcy w kraju i za granicą? Będąc zatrudniona za granicą (poza...

 

Zasiłek macierzyński po zmianach przepisów

Prowadzę od 5 lat działalność gospodarczą, ale nie opłacałam dobrowolnej składki. Interesuje mnie zasiłek macierzyński po zmianach przepisów. Jak...

 

Szansę na wyższy zasiłek macierzyński

Obecnie jestem w drugim miesiącu ciąży. Prowadzę od kilku lat działalność gospodarczą. Czy w tym przypadku mam szansę na wyższy zasiłek...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »