Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Operacja po wypadku przy pracy

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2015-02-19

Trzy lata temu miałem zawał serca uznany jako wypadek przy pracy. Ro temu w związku z pogorszeniem stanu zdrowia przeszedłem skomplikowaną operację na sercu. ZUS nie uznał związku między wypadkiem w pracy a tą operacją. Proszę o wyroki SN w podobnych sprawach. Ponadto ZUS twierdzi, że nie nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia. Co mogę zrobić?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Z tego, co zrozumiałam, ma Pan dopiero wydaną decyzję odmowną ZUS, od której może się Pan odwołać do sądu. W mojej ocenie winien Pan to uczynić, bo wówczas sąd powoła do zbadania związku z pracą Pana pogarszającego się zdrowia biegłego sądowego, niezależnego. Oczywiście nie twierdzę, że lekarz orzecznik ZUS jest nieobiektywny, ale pracuje on na rzecz ZUS i ma to swoje przełożenie.

Zaczynając nieco od końca pytania – w zakresie Pana wniosku, jak rozumiem m.in. o podwyższenie odszkodowania, wskutek pogorszenia się stanu zdrowia stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu będący następstwem wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, który był podstawą przyznania Panu jednorazowego odszkodowania na podstawie art. 12 ust 2 z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych wyjaśnię (już na potrzeby postępowania sądowego, bo takie Panu pozostaje obecnie), iż sąd zawsze wyrokuje na podstawie w zasadzie opinii biegłego sądowego, który ocenia, czy nastąpiło pogorszenie się stanu zdrowia, czy też nie. Sąd nie ma wiadomości specjalnych w zakresie wiedzy medycznej, dlatego wszystko jest oparte na opinii lekarza sądowego. Rozumiem, że w Pana sprawie lekarz prowadzący twierdzi, iż ma to związek z wypadkiem przy pracy a lekarz orzecznik ma odrębne zdanie. Dlatego – w razie niekorzystnej opinii biegłego w postępowaniu sądowym – mogę doradzić, aby Pan skupił się na ewentualnym kwestionowaniu poprawności tej opinii, gdyż w takich sprawach w rzeczywistości tylko na tej podstawie sąd wyrokuje, nie ma tu kwestii prawnych, szczególnie skomplikowanych, które byłyby przedmiotem orzeczeń Sądu Najwyższego, toteż nie jestem w stanie ich Panu zacytować. Mogę zacytować jedynie ogólne stanowisko sądów na poparcie tego, co wyżej Panu napisałam. Otóż, sąd dokonuje oceny opinii biegłego na podstawie kryteriów zgodności z zasadami logiki, doświadczenia życiowego i wiedzy powszechnej, poziomu wiedzy biegłego, podstaw teoretycznych opinii, a także sposobu motywowania oraz stopnia skuteczności wyrażonych w niej wniosków, bez wkraczania jednakże w sferę wiedzy specjalistycznej (tak np. wyrok SN z dnia 19.12.1990 r., sygn. akt I PR 148/90, OSP 1991, z. 11–12, poz. 300).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Innymi słowy sąd jest bezwzględnie związany poprawną, kompletną i spójną opinią i od tej opinii będzie zależało, co sąd postanowi, nie od opinii orzecznika ZUS. Jedyna droga, jeżeli opinia byłaby niekorzystna to zatem kwestionowanie jednej opinii i żądanie dopuszczenia opinii innego biegłego. Jeżeli będzie korzystna, sąd przyzna Panu po prostu świadczenie.

Właśnie z takiej opinii lekarza wynikać będzie związek z wypadkiem przy pracy, bo ten ma Pan już stwierdzony, bezdyskusyjnie. Co do zawału serca, w aktualnym orzecznictwie przyjmuje się, ze stanowi on wypadek przy pracy, za sprawą chociażby wyroków SN.

Jeżeli jednak pogorszenie się stanu zdrowia jest wynikiem jedynie przyczyny wewnętrznej tkwiącej w Pana organizmie, nie ma tu miejsca związek z pracą. To wszystko jednak jest kwestia medyczna i na niej należy się skoncentrować, najlepiej z pomocą lekarza prowadzącego, który pozwoli Panu sformułować zarzuty. Odwołując się do sądu, nic Pan nie płaci, więc uważam, że powinien Pan spróbować. Przykro mi, że nie mogę zacytować konkretnych wyroków Sądu, ale takich nie odnajduję.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »