Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Operacja po wypadku przy pracy

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2015-02-19

Trzy lata temu miałem zawał serca uznany jako wypadek przy pracy. Ro temu w związku z pogorszeniem stanu zdrowia przeszedłem skomplikowaną operację na sercu. ZUS nie uznał związku między wypadkiem w pracy a tą operacją. Proszę o wyroki SN w podobnych sprawach. Ponadto ZUS twierdzi, że nie nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia. Co mogę zrobić?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Z tego, co zrozumiałam, ma Pan dopiero wydaną decyzję odmowną ZUS, od której może się Pan odwołać do sądu. W mojej ocenie winien Pan to uczynić, bo wówczas sąd powoła do zbadania związku z pracą Pana pogarszającego się zdrowia biegłego sądowego, niezależnego. Oczywiście nie twierdzę, że lekarz orzecznik ZUS jest nieobiektywny, ale pracuje on na rzecz ZUS i ma to swoje przełożenie.

Zaczynając nieco od końca pytania – w zakresie Pana wniosku, jak rozumiem m.in. o podwyższenie odszkodowania, wskutek pogorszenia się stanu zdrowia stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu będący następstwem wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, który był podstawą przyznania Panu jednorazowego odszkodowania na podstawie art. 12 ust 2 z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych wyjaśnię (już na potrzeby postępowania sądowego, bo takie Panu pozostaje obecnie), iż sąd zawsze wyrokuje na podstawie w zasadzie opinii biegłego sądowego, który ocenia, czy nastąpiło pogorszenie się stanu zdrowia, czy też nie. Sąd nie ma wiadomości specjalnych w zakresie wiedzy medycznej, dlatego wszystko jest oparte na opinii lekarza sądowego. Rozumiem, że w Pana sprawie lekarz prowadzący twierdzi, iż ma to związek z wypadkiem przy pracy a lekarz orzecznik ma odrębne zdanie. Dlatego – w razie niekorzystnej opinii biegłego w postępowaniu sądowym – mogę doradzić, aby Pan skupił się na ewentualnym kwestionowaniu poprawności tej opinii, gdyż w takich sprawach w rzeczywistości tylko na tej podstawie sąd wyrokuje, nie ma tu kwestii prawnych, szczególnie skomplikowanych, które byłyby przedmiotem orzeczeń Sądu Najwyższego, toteż nie jestem w stanie ich Panu zacytować. Mogę zacytować jedynie ogólne stanowisko sądów na poparcie tego, co wyżej Panu napisałam. Otóż, sąd dokonuje oceny opinii biegłego na podstawie kryteriów zgodności z zasadami logiki, doświadczenia życiowego i wiedzy powszechnej, poziomu wiedzy biegłego, podstaw teoretycznych opinii, a także sposobu motywowania oraz stopnia skuteczności wyrażonych w niej wniosków, bez wkraczania jednakże w sferę wiedzy specjalistycznej (tak np. wyrok SN z dnia 19.12.1990 r., sygn. akt I PR 148/90, OSP 1991, z. 11–12, poz. 300).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Innymi słowy sąd jest bezwzględnie związany poprawną, kompletną i spójną opinią i od tej opinii będzie zależało, co sąd postanowi, nie od opinii orzecznika ZUS. Jedyna droga, jeżeli opinia byłaby niekorzystna to zatem kwestionowanie jednej opinii i żądanie dopuszczenia opinii innego biegłego. Jeżeli będzie korzystna, sąd przyzna Panu po prostu świadczenie.

Właśnie z takiej opinii lekarza wynikać będzie związek z wypadkiem przy pracy, bo ten ma Pan już stwierdzony, bezdyskusyjnie. Co do zawału serca, w aktualnym orzecznictwie przyjmuje się, ze stanowi on wypadek przy pracy, za sprawą chociażby wyroków SN.

Jeżeli jednak pogorszenie się stanu zdrowia jest wynikiem jedynie przyczyny wewnętrznej tkwiącej w Pana organizmie, nie ma tu miejsca związek z pracą. To wszystko jednak jest kwestia medyczna i na niej należy się skoncentrować, najlepiej z pomocą lekarza prowadzącego, który pozwoli Panu sformułować zarzuty. Odwołując się do sądu, nic Pan nie płaci, więc uważam, że powinien Pan spróbować. Przykro mi, że nie mogę zacytować konkretnych wyroków Sądu, ale takich nie odnajduję.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy przysługuje mi jakieś świadczenie?

Skończyłem 62 lata, mam 42 lata pracy. Po likwidacji ostatniego stanowiska byłem zarejestrowany w PUP-ie. Na zasiłku zachorowałem, otrzymałem rentę na...

Polskie świadczenia a emerytura z USA

Znajomy (urodzony w 1946 roku) pracował w Polsce do 1980 roku, następnie w USA przez 6 lat, do roku 1987. Wrócił do Polski, pracował...

Spór z ZUS o urlop rodzicielski

Odkąd urodziło nam się dziecko, moja żona przeszła na urlop macierzyński. Po pewnym czasie (po ok. 22 tygodniach) żona wróciła do pracy na 1/3 etatu....

Czy w czasie zwolnienia lekarskiego muszę przebywać w miejscu zameldowania?

Jestem aktualnie na zwolnieniu lekarskim z możliwością chodzenia. Wyjechałem z miasta na kilka dni w celu kuracji u energoterapeuty. Czy...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »