Kategoria: Składki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opłacanie maksymalnych składek podczas ciąży

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-01-15

Problem dotyczy osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Osoba ta płaci składki preferencyjne. Jednak zaszła w ciążę i chciałaby opłacać składkę od maksymalnej dopuszczalnej podstawy. Jak ma to zadeklarować w ZUS-ie aby opłacać maksymalne składki podczas ciąży? Jakim kodem tytułu ubezpieczenia powinna się posługiwać?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Osoba prowadząca działalność gospodarczą powinna dokonać wyrejestrowania z ubezpieczenia społecznego z kodem 05 70 0 0 i zgłoszenia 05 10 0 0. Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia wymaga złożenia deklaracji wyrejestrowującej i zgłoszeniowej.

 

Powinna więc zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS-ie z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 0 0, nawet jeśli będąc uprawnioną jeszcze do opłacania ulgowych składek społecznych, będzie je opłacała od wyższej podstawy wymiaru niż obowiązujące ją minimum. Oznacza to złożenie trzech deklaracji do ZUS-u:

 

  1. ZUS ZWUA – deklaracja wyrejestrowująca z ubezpieczeń. Wypełniając druk ZUS ZWUA należy podać przyczynę, w tym przypadku będzie to „Inna przyczyna wyrejestrowania” – kod 600).
  2. ZUS ZUA – deklaracja zgłaszająca do ubezpieczeń. Nowy kod ubezpieczeń to kod 05 10 00.
  3. ZUS DRA – deklaracja rozliczeniowa. Należy ją złożyć wyłącznie za pierwszy miesiąc, w którym opłacany jest duży ZUS, pod warunkiem że w kolejnych miesiącach będą opłacane takie same składki (od najniższej możliwej podstawy). Jeżeli w którymkolwiek miesiącu będzie chciała opłacić składki od wyższej podstawy, należy złożyć deklarację ZUS DRA za każdy miesiąc opłacania tych składek oraz za pierwszy pełny miesiąc powrotu do standardowych wartości składek.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »