Indywidualne porady prawne
Autor: Wioletta Dyl
Moja żona jest w ciąży. Od ok. 2 lat prowadzi działalność gospodarczą. Interesuje nas optymalizacja składek na ZUS w celu zwiększenia świadczeń na dziecko.
Niestety, od 1 stycznia 2016 roku zmieniły się korzystne do tej pory przepisy dotyczące ustalania podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorców, którzy:
Zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości:
Według nowych zasad podstawę wymiaru zasiłku dla przedsiębiorcy podlegającemu ubezpieczeniu chorobowemu krócej niż 12 miesięcy, będzie stanowiła suma:
Powyższe wskazuje, że opłacanie wysokich składek w celu otrzymania najwyższego zasiłku będzie nadal możliwe, o ile będą one opłacane przez 12 miesięcy. Tak jest, ponieważ przyjęty sposób obliczania podstawy wymiaru składek uśrednia składki płacone od podstawy wyższej i obniża je przez podzielenie przez 12 miesięcy. Co oznacza, że opłacanie przez kilka miesięcy wysokich składek (ale nie przez 12 miesięcy) nie da Pana żonie jako przedsiębiorcy wyższego zasiłku.
Niemniej jednak im dłuższy okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu i opłacania wyższych składek społecznych, tym wyższy zasiłek macierzyński. Trzeba pamiętać, że licząc wartość zasiłku, zawsze bierze się pod uwagę pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.
Przepisy określają minimalną podstawę dla przedsiębiorców, zróżnicowaną ze względu na czas prowadzenia firmy:
Najwyższa możliwa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne to 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, czyli w 2018 r.* maksymalna wysokość podstawy składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe wynosi 11 107,50 zł miesięcznie (133 290 zł rocznie). Należy pamiętać, że bez względu na podleganie małemu czy dużemu ZUS-owi, każda osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą ma prawo zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, deklarując taką właśnie podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Jeśli przedsiębiorca opłaca składkę preferencyjną, czyli od podstawy wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia, to zasiłek otrzyma od wyrównanego do ustawowego minimum. Niemniej jednak podwyższenie podstawy wymiaru składek oznacza proporcjonalne zwiększenie wartości zasiłku.
Zobacz również: Podstawa do urlopu wychowawczego
Poza tym proszę pamiętać, że koszt opłacanych składek ma istotny wpływ na zmniejszenie podatku dochodowego do zapłaty. Przy wyliczaniu zaliczki na podatek dochodowy poniesione wydatki na składki społeczne są bowiem odejmowane od dochodu. Ponadto Pana żona może legalnie rozwijać swoją działalność gospodarczą po porodzie, czyli w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego uzyskiwać bieżące przychody z tytułu prowadzonej działalności.
Pierwsze 20 tygodni po porodzie kobieta może korzystać z urlopu macierzyńskiego, w tym 14 tygodni obowiązkowo. Może podzielić ten okres na kilka części, wykorzystując 6 tygodni przed porodem, 6 tygodni po porodzie i resztę urlopu przekazać ojcu dziecka. Po upływie 20 tygodni matka może wrócić do pracy, o ile złoży wniosek o rezygnacji z urlopu macierzyńskiego. Jeżeli zdecyduje się pozostać z dzieckiem w domu, przysługuje jej 32 tygodnie urlopu wychowawczego, a w przypadku ciąży mnogiej 34 tygodnie.
Zatem jedyne, co Państwu pozostaje, to wpłacać jak najwyższe stawki za pozostałe miesiące do rozwiązania. W ten sposób można uzyskać w miarę przyzwoity zasiłek macierzyński.
Zobacz również: Zwolnienie lekarskie w ciąży KRUS
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika