Kategoria: Renta

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Orzeczenie innego ubytku na zdrowiu przez lekarza a wysokość renty

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-06-17

Pracowałem 45 lat w hałasie. Mam ubytek słuchu. Stwierdzono u mnie chorobę zawodową. Stawiłem się na komisję i lekarz orzecznik orzekł u mnie na podstawie dokumentów całkiem inny ubytek niż w dokumentach oraz 15% uszczerbek na zdrowiu. Czy takie orzeczenie będzie miało wpływ na wysokość renty?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz art. 6 ust. 6 tej ustawy renta wypadkowa z tytułu choroby zawodowej przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli stał się niezdolny do pracy wskutek choroby zawodowej

 

Nie sam procentowy uszczerbek na zdrowiu ma tu znaczenie, ale orzeczenie, czy jest Pan częściowo, czy całkowicie niezdolny do pracy. Procentowy uszczerbek na zdrowiu wpływa na wysokość odszkodowania z tytułu wypadku czy chorobowy zawodowej. Wysokość renty wylicza się w dwóch etapach. Renta z tytułu niezdolności do pracy składa się z:

 

 • 24% kwoty bazowej,

 • 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych – za każdy pełny miesiąc,

 • 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych – za każdy pełny miesiąc,

 • 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresu, jaki brakuje do pełnych 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia, w którym osiągnąłbyś 60 lat; ten okres to staż hipotetyczny.

  Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

  Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 75% renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy

 

Następnie tak wyliczona renta z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową nie może być niższa niż gwarantowane:

 

 • 60% podstawy wymiaru renty – w przypadku częściowej niezdolności do pracy,

 • 80% podstawy wymiaru renty – w przypadku całkowitej niezdolności do pracy,

 • 100% podstawy wymiaru renty – w przypadku renty szkoleniowej.

 

Wysokość renty zależy więc najbardziej od Pana zarobków. Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru może być wyższy niż 250%. Podstawę wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową ustala się od przeciętnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe. Uszczerbek może wpłynąć natomiast na określenie całkowitej czy częściowej niezdolności do pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »