Kategoria: Świadczenie przedemerytalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze świadczeniem przedemerytalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ostatnia wypłata środków z zamkniętej firmy a bezrobocie

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-05-02

Jestem osobą bezrobotną zarejesrtowaną w urzędzie pracy, pobieram zasiłek dla bezrobotnych. Za miesiąc będę mogła wystąpić do ZUS-u o świadczenie przedemerytalne (po upływie 180 dni). Za kilka dni mam jeszcze otrzymać ostatnią wypłatę środków z zamkniętego zakładu pracy. Wiem, że będę musiała wyrejestrować się z US na jeden dzień i zarejestrować następnego dnia. Czy mimo tej przerwy otrzymam świadczenie przedemerytalne? Czy musi być zachowana ciągłość 180 dni?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Świadczenie przedemerytalne przysługuje pracownikom, którzy spełnią warunki do jego otrzymania. Zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. nr 120, poz. 1252 ze zm.) „świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie, która spełnia szczególne warunki wymagane do przyznania tego świadczenia, jeżeli:

  • przez okres co najmniej 6 miesięcy pobierała zasiłek dla bezrobotnych,
  • nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna,
  • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych,
  • złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
  • złoży wniosek w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia, w tym w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych albo innej pracy zarobkowej, jeżeli w okresie pobierania zasiłku wykonywała inną pracę zarobkową lub zatrudnienie w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, albo była zatrudniona w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, a wykonywanie jednej z tych prac ustało po upływie 6-miesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych”.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy „prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

  • do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 56 lat – kobieta oraz 61 lat – mężczyzna oraz posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, lub
  • do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 55 lat – kobieta oraz 60 lat – mężczyzna oraz posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn, lub
  • do dnia ogłoszenia upadłości prowadziła nieprzerwanie i przez okres nie krótszy niż 24 miesiące pozarolniczą działalność, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą systemową, i za ten okres opłaciła składki na ubezpieczenia społeczne oraz do dnia ogłoszenia upadłości ukończyła co najmniej 56 lat - kobieta i 61 lat - mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, lub
  • zarejestrowała się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat oraz do dnia, w którym ustało prawo do renty, ukończyła co najmniej 55 lat – kobieta i 60 lat – mężczyzna i osiągnęła okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, lub
  • do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, lub
  • do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiadała okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 34 lata dla kobiet i 39 lat dla mężczyzn”.

Świadczenie przedemerytalne przewidziane w ustawie z dnia 30 kwietnia 2004 r. otrzyma wyłącznie osoba, która przez okres co najmniej 180 dni pobierała zasiłek dla bezrobotnych. Okres ten jest potwierdzany przez powiatowy urząd pracy w odpowiednim zaświadczeniu lub decyzji.

Przy ustalaniu 180-dniowego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych powiatowy urząd pracy uwzględni także:

okresy, za które zgodnie z art. 75 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia, prawo do zasiłku dla bezrobotnych nie przysługiwało,

okresy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej – w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, podjętego w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych,

okresy zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, podjętego w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Podsumowując – ustawodawca posługuje się sformułowaniem „przez co najmniej 180 dni,” a nie sformułowaniem „nieprzerwanie przez 180 dni”. Różnica polega na tym, ze owe 180 dni może być w pierwszym – a więc w Pani – wypadku przerwane właśnie przez jednodniowe wyrejestrowanie się z urzędu. W drugim wypadku taka sytuacja automatycznie likwidowałaby Pani możliwość do otrzymania świadczenia.

W mojej opinii owa jednodniowa przerwa nie wpłynie na Pani uprawnienie do otrzymania świadczenia. Nadal powinna je Pani otrzymać po spełnieniu wszystkich warunków.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z świadczeniem przedemerytalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Dla kogo świadczenie przedemerytalne?

Mam 54 lata, staż pracy – 30,5 lat składkowych. Zwolniono mnie z pracy za wypowiedzeniem (art. 30 § 1 pkt 2 K.p.), przez rok pobierałam zasiłek,...

Oświadczenie o rozwiązaniu umowy a świadczenie przedemerytalne

Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę, która była zawarta na czas nieokreślony. Na świadectwie pracy jest napisane, że stosunek pracy ustał...

Starania o zasiłek przedemerytalny

Jestem urodzona w 1963 r. W 1982 r. zaczęłam pracować. W 2000 r. miałam okres składkowy ok. 13 lat, nieskładkowy – 4 lata. Później...

Świadczenia przedemerytalne nie dla każdego

Czy prawdą jest, że od momentu ukończenia 60 roku życia mogę skorzystać ze świadczenia emerytalnego w niepełnym wymiarze i pracować dalej, aż do...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »