Indywidualne porady prawne
Autor: Małgorzata Zegarowicz-Sobuń
Przez ponad 20 lat podlegałam ubezpieczeniu w ZUS. Po ustaniu zatrudnienia przebywałam na zwolnieniu lekarskim, a po jego zakończeniu – z racji posiadania gospodarstwa – podlegam ubezpieczeniu w KRUS. Czy i na jakich zasadach mogę ubiegać się o rentę (z ZUS czy KRUS)?
O tym, czy przysługuje Pan świadczenie z ZUS czy z KRUS, decyduje kwestia, w jakich okolicznościach powstała niezdolność do pracy. Brak szczegółowych informacji powoduje, że odpowiedź będzie ograniczała się do zasad ogólnych prawa do renty.
Renta z tytułu niezdolności do pracy na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z FUS przysługuj, jeżeli łącznie spełnia Pani następujące warunki:
Warunek 3. nie obowiązuje, jeżeli niezdolność do pracy została orzeczona jako całkowita oraz jako kobieta posiada Pani 20 lat stażu pracy – czyli tutaj niezdolność do pracy może powstać w każdym okresie.
Ma Pani 20 lat stażu pracy, nie wiem natomiast, kiedy powstała niezdolność do pracy i od kiedy jest Pani ubezpieczona w KRUS. Jeżeli niezdolność powstała po ukończeniu 30 lat, to 5 lat wymaganego stażu musi przypadać w ciągu ostatnich 10 lat przed dniem, w którym zgłoszono wniosek o rentę, lub przed dniem, w którym powstała niezdolność do pracy.
Decydującym czynnikiem do przyznania renty będzie natomiast orzeczenie lekarza orzecznika ZUS.
Wniosek o przyznanie renty, który można pobrać za pośrednictwem internetu, bądź w formie papierowej w jednostce ZUS, składa się w oddziale ZUS – osobiście bądź za pośrednictwem poczty. Wniosek można także złożyć poprzez platformę PUE. Do wniosku należy dołączyć informację o okresach składkowych i nieskładkowych (formularz ZUS Rp-6) oraz dokumenty, które potwierdzą staż pracy — zarówno okresy składkowe, jak i nieskładkowe, takie jak: świadectwa pracy, legitymacja ubezpieczeniowa, zaświadczenie ze szkoły wyższej, które potwierdzi okres nauki.
Kolejnym dokumentem, który należy załączyć do wniosku, jest zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, który prowadzi Pani leczenie. Zaświadczenie takie jest ważne przez miesiąc, dlatego też powinna Pani otrzymać takie zaświadczenie nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku o rentę.
Należy również przygotować, o ile są w posiadaniu: swoją historię choroby, karty informacyjne z leczenia szpitalnego, kartę badania profilaktycznego, dokumentację rehabilitacji leczniczej lub zawodowej.
Jak już wniosek wraz z załącznikami zostanie złożony, ZUS wyznaczy termin na stawienie się na badanie przez lekarza orzecznika ZUS.
Kolejnym etapem będzie wydanie decyzji w przedmiocie renty. Jeżeli lekarz orzecznik ZUS opowie się za trwałą niezdolnością do pracy, ZUS przyzna rentę stałą, jeżeli natomiast niezdolność do pracy uzna za czasową – przyzna rentę na pewien okres czasu. Możliwe jest również przyznanie renty szkoleniowej w wypadku, jeśli lekarz orzecznik ZUS uzna, że nie ma przeciwwskazań do podjęcia pracy, ale wskaże celowość zmiany zawodu.
Zobacz również: Ile można mieć ziemi na rencie?
Natomiast renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników przysługuje na warunkach podobnych jak renta z ZUS, jednakże musi być Pani rolnikiem bądź domownikiem, który:
Wymagane 5 lat powinno przypadać w okresie ostatnich 10 lat przed złożeniem wniosku o przyznanie renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy.
Okresów podlegania ubezpieczeniu nie zalicza się do okresów ubezpieczenia, jeżeli zostały one zaliczone do okresów, od których zależy prawo do emerytury lub renty na podstawie odrębnych przepisów – np. ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
Całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym oznacza naruszenie sprawności organizmu i utratę zdolności do osobistego wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym. Jest ona trwała, jeżeli ubezpieczony nie rokuje odzyskania zdolności do osobistego wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym. Przyznaje się wtedy rentę stałą. Natomiast, gdy ubezpieczony rokuje odzyskanie zdolności do pracy – całkowita niezdolność do pracy jest okresowa, a renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy przysługuje przez okres wskazany w decyzji Prezesa KRUS.
Podobnie jak w ZUS o niezdolności do pracy orzeka lekarz rzeczoznawca KRUS.
Kwestię spełniania tych warunków musi Pani rozstrzygnąć w oparciu o posiadaną dokumentację.
Zobacz również: Czy do emerytury z ZUS wlicza się KRUS?
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika