Kategoria: Składki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podpisanie ugody z ZUS-em w sprawie długu

Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2017-06-09

Mam zaległości w ZUS-ie i komornik ustalił licytację mojej jedynej nieruchomości. Czy mogę to jeszcze odkręcić, podpisując z ZUS-em ugodę o rozłożeniu długu na raty?

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Ugoda z ZUS-em jako wierzycielem o rozłożeniu zobowiązania na raty to nic innego jak zgoda wierzyciela na rozłożenie długu do zapłaty na raty oraz zgoda na odroczenie terminu zapłaty (w tym przypadku zgoda na ustalenie wielu terminów zapłaty zobowiązania w częściach).

 

Sama ugoda i zgoda na raty nie powoduje jednak automatycznie zawieszenia lub umorzenia egzekucji. Dla uzyskania takiego efektu konieczne jest działanie albo z Pani strony. albo ze strony ZUS-u w postaci wniosku o zawieszenie egzekucji lub jej umorzenie. Taki wniosek powinien być złożony u komornika przed terminem licytacji. Komornik jako organ egzekucyjny dokonuje czynności egzekucyjnych na wniosek i w zakresie wskazanym przez wierzyciela.

 

Gdy ugoda wskazuje, że ZUS jako wierzyciel złoży wniosek o zawieszenie, powinna Pani czekać na taki wniosek ze strony ZUS-u. Jednakże dysponując taką ugodą, może Pani samodzielnie udać się do komornika i złożyć wniosek o wstrzymanie się przez komornika się z dokonaniem czynności. Byłoby to uzasadnione tym, że przed rozpoczęciem czynności (licytacji) Pani jako dłużnik złożyła Pani niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że wierzyciel udzielił Pani zwłoki.

 

Wstrzymując się z dokonaniem czynności, komornik stosownie do okoliczności podejmie działania, które umożliwiają dokonanie czynności w przyszłości. O wstrzymaniu czynności i jego przyczynach komornik niezwłocznie zawiadomi wierzyciela. Przy braku wpłat z Pani strony za polecenie wierzyciela komornik dokona czynności, która uległa wstrzymaniu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Założenie nowej działalności a zaległe składki

Chciałbym założyć na nowo działalność gospodarczą. Kiedyś prowadziłem już jednoosobowa działalność gospodarczą, równocześnie pracując na pełny...

Luki w opłatach składek ZUS

Prowadzę jednoosobową działalność. Mam luki w opłatach składek ZUS (niektóre miesiące). Jak najtaniej i najprościej wyprostować ten problem?

Zgłoszenie 21-letniego dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego

Mam 21 lat, nie jestem studentem ani uczniem. Nie jestem też niepełnosprawny. Pracodawca poinformował mnie, że jeśli zatrudni mnie w oparciu o umowę...

Praca w Niemczech i firma w Polsce a składki ZUS

Od kilku miesięcy pracuję na umowę o pracę w Niemczech, wyjechałam podreperować budżet. W Polsce prowadziłam mały zakład fryzjerski...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »