Kategoria: Składki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podpisanie ugody z ZUS-em w sprawie długu

Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2017-06-09

Mam zaległości w ZUS-ie i komornik ustalił licytację mojej jedynej nieruchomości. Czy mogę to jeszcze odkręcić, podpisując z ZUS-em ugodę o rozłożeniu długu na raty?

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Ugoda z ZUS-em jako wierzycielem o rozłożeniu zobowiązania na raty to nic innego jak zgoda wierzyciela na rozłożenie długu do zapłaty na raty oraz zgoda na odroczenie terminu zapłaty (w tym przypadku zgoda na ustalenie wielu terminów zapłaty zobowiązania w częściach).

 

Sama ugoda i zgoda na raty nie powoduje jednak automatycznie zawieszenia lub umorzenia egzekucji. Dla uzyskania takiego efektu konieczne jest działanie albo z Pani strony. albo ze strony ZUS-u w postaci wniosku o zawieszenie egzekucji lub jej umorzenie. Taki wniosek powinien być złożony u komornika przed terminem licytacji. Komornik jako organ egzekucyjny dokonuje czynności egzekucyjnych na wniosek i w zakresie wskazanym przez wierzyciela.

 

Gdy ugoda wskazuje, że ZUS jako wierzyciel złoży wniosek o zawieszenie, powinna Pani czekać na taki wniosek ze strony ZUS-u. Jednakże dysponując taką ugodą, może Pani samodzielnie udać się do komornika i złożyć wniosek o wstrzymanie się przez komornika się z dokonaniem czynności. Byłoby to uzasadnione tym, że przed rozpoczęciem czynności (licytacji) Pani jako dłużnik złożyła Pani niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że wierzyciel udzielił Pani zwłoki.

 

Wstrzymując się z dokonaniem czynności, komornik stosownie do okoliczności podejmie działania, które umożliwiają dokonanie czynności w przyszłości. O wstrzymaniu czynności i jego przyczynach komornik niezwłocznie zawiadomi wierzyciela. Przy braku wpłat z Pani strony za polecenie wierzyciela komornik dokona czynności, która uległa wstrzymaniu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »