Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podstawa wyliczenia zasiłku chorobowego

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-06-28

Otrzymałem od swojego pracodawcy taką informację w sprawie wyliczenia zasiłku chorobowego: „Zasiłek chorobowy liczony jest od podstawowego wynagrodzenia. Składka na ubezpieczenie chorobowe płacona jest od wszystkich składników wynagrodzenia. Do podstawy wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków nie wchodzą zmienne składniki wynagrodzenia (np. prowizje, premie uznaniowe)”. Czy to jest poprawna interpretacja? Na stronie ZUS widnieje zapis: „Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe lub odpowiednio wypadkowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne”. Jak jest w istocie?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Zgodnie z art. 41 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz. U. z 2016 r., poz. 372 z późn. zm.) – przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku.

Składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie.

Zasadą jest, że jeżeli dana premia kwalifikuje się jako uznaniowa (nie jest przyznawana w oparciu o postanowienia regulaminowe), to jeśli brak przepisów płacowych o zachowywaniu przez pracownika prawa do danego składnika wynagrodzenia za czas choroby, przyjąć należy, że składnik ten nie przysługuje za czas absencji i należy uwzględniać go w podstawie wymiaru zasiłku – chyba że pracodawca udokumentuje, że składnik ten jest wypłacany również za okres pobierania zasiłku (wynagrodzenia) chorobowego.

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2006 r. (III UK 98/06) pojęcie „zmniejszanie” użyte w komentowanym przepisie w stosunku do składników wynagrodzenia ma znaczenie prawne istotnie odbiegające od znaczenia potocznego, bowiem oznacza „utratę prawa” do jednego lub więcej składników wynagrodzenia lub wyłączenie (pozbawienie) tego prawa w okresie pobierania zasiłku chorobowego.

Podsumowując – jeśli premie uznaniowe i prowizje są w zakładzie pracy wypłacane pracownikom także za czas choroby – nie wlicza się ich do podstawy zasiłku chorobowego. Nie ma tutaj niezgodności z przepisami ani z ogólną zasadą wyrażoną na stronie ZUS.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »