Kategoria: Renta

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pogorszenie zdrowia kilka lat po śmierci męża

Marta Handzlik • Opublikowane: 2015-09-14

W 2004 r. zmarł mój mąż, po którym pobierałam rentę rodzinną na siebie i na naszego syna. Później rentę pobierał syn do końca nauki. W 2006 r. zaczęłam chorować i od tamtej pory mój stan zdrowia się pogarsza. Złożyłam wniosek o przyznanie renty rodzinnej, ale lekarz ma zastrzeżenie, że dokumentacja zaczyna się 2 lata po śmierci męża. Czy jeśli ZUS uzna mnie za niezdolną do pracy, będę miała uprawnienie do renty i na jaki okres? Dodam, że mam 51 lat.

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Zgodnie z art. 70 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych „wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:

1) w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo

2) wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej”.

Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych wyżej.

Prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku przysługuje wdowie i wdowcowi pod warunkiem osiągnięcia 50 lat życia, uzyskania orzeczenia o niezdolności do pracy lub sprawowania opieki nad dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej. Wdowa, która nie spełnia tych warunków i nie ma niezbędnych źródeł utrzymania może uzyskać prawo do renty rodzinnej okresowej. Renta rodzinna okresowa jest jej wypłacana przez jeden rok od śmierci męża, a nawet do dwóch lat od śmierci męża, jeśli uczestniczy w szkoleniu w celu uzyskania kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej. Nowelizacja przesądziła, że przepisy dotyczące renty okresowej będą miały zastosowanie również do wdowca, który nie spełnił warunków do renty rodzinnej, a nie posiada niezbędnych źródeł utrzymania.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Wdowa (wdowiec) nabywa prawo do renty rodzinnej w razie osiągnięcia 50 lat lub gdy jest niezdolna do pracy w chwili śmierci męża (lub jeżeli warunki te zostaną spełnione nie później niż w ciągu 5 lat od daty jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania dzieci) albo gdy wychowuje co najmniej jedno z dzieci (wnuków, rodzeństwa) uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym, w wieku do 16 lat (lub 18 – w razie uczęszczania dziecka do szkoły) bądź gdy opiekuje się dzieckiem (niezależnie od jego wieku) całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej. Obowiązująca od 1 stycznia 1999 r. ustawa emerytalna obniżyła wiek uprawniający wdowca do renty rodzinnej, ustalając go na poziomie identycznym jak dla wdów; przed tą datą wdowca obowiązywał warunek ukończenia 65 lat.

Podsumowując – dobrze byłoby, gdyby Pani wykazała, że stała się niezdolna do pracy w ciągu 5 lat od śmierci męża. Jednak samo przebywanie na zwolnieniach lekarskich i świadczeniach rehabilitacyjnych może nie zostać uznane za niezdolność do pracy, gdyż w celu uznania za niezdolną do pracy pracownica potrzebuje orzeczenia lekarskiego.

ZUS wyjaśnia, że niezdolną do pracy w rozumieniu ustawy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Niezdolność do pracy orzeka się na okres nie dłuższy niż 5 lat.

Oczywiście warto złożyć do ZUS odpowiednie wnioski, gdyż często zdarza się, ze ZUS przyznaje takie świadczenie wbrew przyjętej linii orzeczniczej i doktrynie, jednak w opisanym przypadku nie mogę Pani dać stuprocentowej pewności, że taką rentę Pani otrzyma.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Śmierć męża. Czy mogę się ubiegać o rentę rodzinną?

Do 2002 r. mąż ma udokumentowane 15 lat pracy, potem zachorował, starał się jednak pracować. Od 2002 roku ma udokumentowane 1,5 roku pracy oraz 2-letni okres...

Renta rodzinna po zmarłym mężu

Dwa lata temu zmarł mój mąż. Rok przed śmiercią zaczął pobierać rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W chwili jego śmierci...

Renta rodzinna po zmarłym mężu a podjęcie pracy za granicą

Pobieram rentę rodzinną po zmarłym mężu, obecnie przebywam w Niemczech, gdzie podjęłam legalną pracę (przychód 750 euro). Czy powinnam zrezygnować...

Renta inwalidzka a udzielanie korepetycji

Mam przyznaną na czas określony rentę inwalidzką z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, orzeczenie o stopniu umiarkowanym. Chciałbym udzielać...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »