Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pomoc w gospodarstwie babci a staż pracy

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-07-12

W latach 1972–1975 odbywałem naukę w szkole średniej, jednocześnie pomagałem w gospodarstwie rolnym mojej babci, które miało 12 arów powierzchni, i jej brata – powierzchnia gospodarstwa 3ha. Obydwa gospodarstwa były w bezpośredniej bliskości, mieszkałem tam i byłem zameldowany. Czy taka sytuacja pozwala zaliczyć ten okres do stażu pracy?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Zasady wliczania okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy regulują przepisy ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. 1990 r. Nr 54, poz. 310).

Zgodnie z art. 1 ustawy „ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:

  1. okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,
  2. przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,
  3. przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin”.

Z powyższego wynika, że w okresie, który Pana dotyczy, musiałby Pan wykonywać prace w gospodarstwie rolnym rodziców lub teściów, a potem to gospodarstwo objąć. Pan nie spełnia żadnego z warunków – wiec ten okres nie może być w Pana przypadku wliczony do stażu pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Przejście na emeryturę nauczyciela z art. 88 KN

Czy mogę przejść na emeryturę z artykułu 88 KN? Mam 59 lat, w tym roku skończę 37 lat pracy. Do 31 grudnia 2008 roku nie złożyłam podania...

Brak opłacania składek na FEP

Pracowałem jako monter instalacji gazowych i kierowca pojazdu uprzywilejowanego pogotowia gazowego. Od 2009 r. zakład pracy nie opłacał składek na FEP,...

Uzyskanie prawa do pełnej emerytury oraz podwyżki świadczeń

Urodziłem się w kwietniu 1957 r., mam ukończoną 5-letnią szkołę średnią. Byłem zatrudniony w jednostkach PKP od 1977, w tym od 1978 do 2015...

Ustalenie terminu początkowego okresu ochronnego

Od kiedy zaczyna się dla mnie okres ochronny przed emeryturą? Jestem kobietą, urodziłam się 21 stycznia 1959 roku. Proszę o ustalenie terminu...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »