Kategoria: Renta

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ponowne przeliczenie renty rodzinnej

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-04-22

Mój ojciec w roku 2005 przeszedł na rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta wyliczona została z emerytury (otrzymał decyzję o emeryturze, miał przepracowane 45 lat, lecz nie osiągnął wieku emerytalnego – 60 lat). Z tej decyzji o emeryturze wyliczona została mu renta z tytułu niezdolności do pracy, przyznana na czas określony, tj. na dwa lata. Jednak rok później tata zmarł i mama otrzymała rentę rodzinną wyliczoną z renty chorobowej. W związku z tym pytanie: czy mama ma prawo wystąpić do ZUS o ponowne przeliczenie renty rodzinnej z emerytury taty? W końcu emerytura została wyliczona, a wstrzymana tylko dlatego, że tata nie miał 60 lat.

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Zgodnie z art. 111 ustawy o rentach i emeryturach z FUS wysokość emerytury lub renty oblicza się ponownie, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, od podstawy wymiaru ustalonej w myśl art. 15, jeżeli do jej obliczenia wskazano podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe na podstawie przepisów prawa polskiego:

1) z liczby kolejnych lat kalendarzowych i w okresie wskazanym do ustalenia poprzedniej podstawy wymiaru świadczenia,

2) z kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych z 20 lat kalendarzowych, poprzedzających bezpośrednio rok kalendarzowy, w którym zgłoszono wniosek o przyznanie emerytury lub renty albo o ponowne ustalenie emerytury lub renty, z uwzględnieniem art. 176,

3) z 20 lat kalendarzowych wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu, przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie emerytury lub renty,

– a wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy od poprzednio obliczonego.

Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru, obliczony na zasadach określonych w art. 15, mnoży się przez kwotę bazową ostatnio przyjętą do obliczenia świadczenia. Ponowne ustalenie wysokości świadczenia jest możliwe poprzez doliczenie nieuwzględnionych okresów składkowych i nieskładkowych. Przeliczenie może dotyczyć także podstawy wymiaru, jednakże takie przeliczenie jest ograniczone datą śmierci ubezpieczonego, po którym przysługuje renta.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy. Uprawnienie do świadczenia oraz jego wysokość ustala się na dzień śmierci ubezpieczonego, po którym przysługuje renta. Za kwotę świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, uważa się kwotę emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Natomiast renta rodzinna jest zawsze pochodną świadczenia zmarłego, a jej przeliczenie jest możliwe wyłącznie wówczas, gdy możliwe jest przeliczenie świadczenia zmarłego.

Osoba mająca prawo do renty rodzinnej może złożyć wniosek o jej ponowne przeliczenie, jeżeli udokumentuje staż pracy zmarłego członka rodziny nieuwzględniony w pierwotnie przyznanej rencie.

Zastosowanie w Państwa przypadku może mieć art. 11 ustawy, jednakże pod pewnymi warunkami. Przepis ten dotyczy ponownego ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty w sytuacji, gdy:

– zainteresowany wskazuje do przeliczenia świadczenia okresy ubezpieczenia przypadające przed jego przyznaniem lub zgłoszeniem wniosku o ponowne ustalenie uprawnień;

– wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy od poprzednio obliczonego;

– stosuje się kwotę bazową ostatnio przyjętą do obliczenia świadczenia, tj. kwotę bazową przyjętą przy ustalaniu poprzedniej podstawy wymiaru (por. wyrok SN z dnia 1 marca 1995 r., II UR 2/95, OSNAPiUS 1995, nr 15, poz. 195 oraz wyrok SA w Białymstoku z dnia 14 czerwca 2000 r., III AUa 312/00, OSA 2000, z. 2, poz. 18).

Aby więc ponownie przeliczyć podstawę renty Pani mamy, musiałaby Pani wykazać staż pracy ojca nieuwzględniony w pierwotnie przyznanej rencie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Pogorszenie zdrowia kilka lat po śmierci męża

W 2004 r. zmarł mój mąż, po którym pobierałam rentę rodzinną na siebie i na naszego syna. Później rentę pobierał syn do końca nauki. W 2006...

Osierocone dziecko i brak renty rodzinnej

Dziecko nie otrzymało renty rodzinnej z powodu braku wymaganego okresu składkowego zmarłego ojca. Czy jest szansa otrzymania renty po odwołaniu, jeśli...

Renta po dziadku a drugi kierunek po ukończeniu studiów magisterskich

Otrzymuję rentę po zmarłym dziadku do ukończenia 25. roku życia, jeśli się uczę. W tym roku kończę studia magisterskie i kończę 24 lata,...

Brak dokumentów o zarobkach do obliczenia renty

Ojciec jest rencistą, niestety dla większości swoich okresów zatrudnienia nie jest w stanie udokumentować wysokości zarobków. Dokumenty z kilku...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »