Indywidualne porady prawne
Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-04-22 • Aktualizacja: 2021-05-28
Mój ojciec w roku 2005 przeszedł na rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta wyliczona została z emerytury (otrzymał decyzję o emeryturze, miał przepracowane 45 lat, lecz nie osiągnął wieku emerytalnego – 60 lat). Z tej decyzji o emeryturze wyliczona została mu renta z tytułu niezdolności do pracy, przyznana na czas określony, tj. na dwa lata. Jednak rok później tata zmarł i mama otrzymała rentę rodzinną wyliczoną z renty chorobowej. W związku z tym pytanie: czy mama ma prawo wystąpić do ZUS o ponowne przeliczenie renty rodzinnej z emerytury taty? W końcu emerytura została wyliczona, a wstrzymana tylko dlatego, że tata nie miał 60 lat.
Zgodnie z art. 111 ustawy o rentach i emeryturach z FUS wysokość emerytury lub renty oblicza się ponownie, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, od podstawy wymiaru ustalonej w myśl art. 15, jeżeli do jej obliczenia wskazano podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe na podstawie przepisów prawa polskiego:
1) z liczby kolejnych lat kalendarzowych i w okresie wskazanym do ustalenia poprzedniej podstawy wymiaru świadczenia,
2) z kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych z 20 lat kalendarzowych, poprzedzających bezpośrednio rok kalendarzowy, w którym zgłoszono wniosek o przyznanie emerytury lub renty albo o ponowne ustalenie emerytury lub renty, z uwzględnieniem art. 176,
3) z 20 lat kalendarzowych wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu, przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie emerytury lub renty,
– a wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy od poprzednio obliczonego.
Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru, obliczony na zasadach określonych w art. 15, mnoży się przez kwotę bazową ostatnio przyjętą do obliczenia świadczenia. Ponowne ustalenie wysokości świadczenia jest możliwe poprzez doliczenie nieuwzględnionych okresów składkowych i nieskładkowych. Przeliczenie może dotyczyć także podstawy wymiaru, jednakże takie przeliczenie jest ograniczone datą śmierci ubezpieczonego, po którym przysługuje renta.
Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy. Uprawnienie do świadczenia oraz jego wysokość ustala się na dzień śmierci ubezpieczonego, po którym przysługuje renta. Za kwotę świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, uważa się kwotę emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Natomiast renta rodzinna jest zawsze pochodną świadczenia zmarłego, a jej przeliczenie jest możliwe wyłącznie wówczas, gdy możliwe jest przeliczenie świadczenia zmarłego.
Osoba mająca prawo do renty rodzinnej może złożyć wniosek o jej ponowne przeliczenie, jeżeli udokumentuje staż pracy zmarłego członka rodziny nieuwzględniony w pierwotnie przyznanej rencie.
Zastosowanie w Państwa przypadku może mieć art. 11 ustawy, jednakże pod pewnymi warunkami. Przepis ten dotyczy ponownego ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty w sytuacji, gdy:
– zainteresowany wskazuje do przeliczenia świadczenia okresy ubezpieczenia przypadające przed jego przyznaniem lub zgłoszeniem wniosku o ponowne ustalenie uprawnień;
– wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy od poprzednio obliczonego;
– stosuje się kwotę bazową ostatnio przyjętą do obliczenia świadczenia, tj. kwotę bazową przyjętą przy ustalaniu poprzedniej podstawy wymiaru (por. wyrok SN z dnia 1 marca 1995 r., II UR 2/95, OSNAPiUS 1995, nr 15, poz. 195 oraz wyrok SA w Białymstoku z dnia 14 czerwca 2000 r., III AUa 312/00, OSA 2000, z. 2, poz. 18).
Aby więc ponownie przeliczyć podstawę renty Pani mamy, musiałaby Pani wykazać staż pracy ojca nieuwzględniony w pierwotnie przyznanej rencie.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):