Indywidualne Porady Prawne
Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-01-23
Od lipca 2017 prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Byłam również zatrudniona na umowę o pracę do dnia 28.02.2018. Od 1.03.2017 r. przystąpiłam do dobrowolnego chorobowego z tytułu działalności. Interesuje mnie poprawność obliczenia zasiłku chorobowego, jeżeli moje L4 obejmowało okres od 07.03.2018 do 17.05.2018 r. Dostałam przelew z ZUS w wysokości 795 zł. Uważam, że to błędne wyliczenie. Czy ZUS nie powinien wziąć pod uwagę okresu 12 miesięcy składki chorobowej, skoro mam ciągłość?
»Wybrane opinie klientów
Niestety ZUS ma rację. Ciągłość ma wpływ jedynie na okres wyczekiwania. Gdyby nie miała Pani ciągłości, to płatne zwolnienie lekarskie z tytułu działalności gospodarczej otrzymałaby Pani dopiero po 90 dniach opłacania składek. Dzięki ciągłości w ubezpieczeniach mogła Pani praktycznie od razu otrzymać płatne zwolnienie lekarskie.
Jednak ciągłość nie przekłada się na wysokość świadczeń z tego tytułu, gdyż tutaj znaczenie ma jedynie zadeklarowana kwota z tytułu prowadzenia działalności (stosunek pracy nie ma znaczenia, bowiem już się zakończył). A składkę chorobową z tytułu działalności gospodarczej opłaca Pani dopiero od marca, czyli krócej niż 12 miesięcy.
Prawo do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego, jak również zasady obliczania tych świadczeń zostały określone w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Ustawa ta odrębnie reguluje zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom i ubezpieczonych niebędących pracownikami, choć przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków przysługujących tym ostatnim stosuje się odpowiednio niektóre przepisy regulujące podstawy wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom.
Obecnie podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego przedsiębiorcom, co do zasady, stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym nastąpił poród.
Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>
Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>
W przypadku, gdy przedsiębiorca podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu krócej niż 12 miesięcy kalendarzowych, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętny miesięczny przychód za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli choroba następuje przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku przysługującego przedsiębiorcy stanowi najniższa miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe. Natomiast w przypadku, gdy choroba następuje przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, a okres ubezpieczenia chorobowego rozpoczął się nie później niż 30 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu np. stosunku pracy, podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przychód ubezpieczonego za pierwszy kalendarzowy miesiąc ubezpieczenia chorobowego, po uzupełnieniu do pełnej miesięcznej kwoty, od której zostałaby opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe, gdyby ubezpieczony podlegał temu ubezpieczeniu przez pełny miesiąc kalendarzowy.
Słowem, w żadnym wypadku przychód z umowy o pracę nie jest brany pod uwagę do podstawy zasiłku chorobowego z działalności gospodarczej, ale jeśli była zachowana ciągłość, to, mimo że nie przepracowała Pani pełnego miesiąca opłacania składki, i tak Pani podstawą świadczeń będzie zadeklarowana przez Panią kwota, od której opłacana jest składka.
Pani stosunek pracy ustał, więc nie można wliczyć go do obecnej podstawy, mimo że nie nastąpiła przerwa w ciągłości.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.
Indywidualne Porady Prawne
Podobne materiały
Szef chce ogłosić upadłość z racji długów i od razu założyć nową działalność. Z racji, że jestem na L4, pyta mnie, czy mogłabym zawiesić L4, żeby (chyba) mógł mnie zwolnić oraz przyjąć do nowej firmy. Czy nie stracę z tego powodu świadczeń? Czy pozostaną one takie same? Czy nie będę miała problemu z ZUS-em?
Od niespełna dwóch miesięcy jestem zatrudniona na pełen etat na umowę o pracę na okres 1 roku. Prowadzę również działalność gospodarczą. Jestem w ciąży. Zamierzam pracować, jak najdłużej będę mogła. Termin porodu wypada jeszcze na czas, kiedy obowiązywać będzie umowa o pracę, jak i 12 tygodni urlopu macierzyńskiego. Czy po wygaśnięciu umowy ZUS dalej będzie mi płacić za kolejne 14 tygodni, a później 26 tygodni wychowawczego, pomimo tego że nie opłacam dobrowolnej składki chorobowej jako przedsiębiorca? Jeśli nie, to co w takiej sytuacji zrobić? Czy po wygaśnięciu umowy o pracę, prowadząc działalność i zakładając, że opłacę dobrowolne składki chorobowe, należy mi się urlop wychowawczy, czy tylko macierzyński?
Chorowałam i byłam na zwolnieniu lekarskim, potem na zasiłku rehabilitacyjnym. Lekarz wypisał mnie do pracy, orzecznik w zakładzie również stwierdził zdolność do pracy. Kierownik wysłał mnie na zaległy urlop, niestety w trakcie urlopu rozchorowałam się i byłam zmuszona iść na zwolnienie lekarskie, ale na inną chorobę niż poprzednia. I tym razem zapowiada się dłuższa nieobecność w pracy. Pracodawca nie wypłacił mi chorobowego, czy miał do tego prawo? Co mam w tej sytuacji zrobić?
Moja żona jest w ciąży. Od ok. 2 lat prowadzi działalność gospodarczą. Interesuje nas optymalizacja składek na ZUS w celu zwiększenia świadczeń na dziecko.
Byłam zatrudniona na umowę zlecenie do 31 lipca 2018 r. Kiedy dowiedziałam się, że jestem w ciąży zaczęłam dobrowolnie odprowadzać składkę chorobową. 31 lipca poszłam na zwolnienie chorobowe i przebywałam na nim do dnia mojego porodu to jest do 17 listopada 2018 r. Czy w tej sytuacji należy mi się zasiłek macierzyński mimo wygaśnięcia umowy?
Pracownica zatrudniona w naszej firmie urodziła ostatnio dziecko. Jak wyliczyć kwotę zasiłku macierzyńskiego?
Choruję od kwietnia br. Po powrocie do pracy otrzymałam wypowiedzenie umowy o pracę ze skutkiem na 31 października. W dniu 11 listopada mam zgłosić się na zabieg operacyjny stopy, po którym rehabilitacja trwa minimum 8 tygodni. Czy otrzymane wtedy nowe zwolnienie lekarskie będzie mnie upoważniało do zasiłku chorobowego na wcześniejszych zasadach, mimo braku zatrudnienia?
Ostatnio dodane
Warto poczytać
Zapytaj prawnika