Kategoria: Składki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca w spółce z o.o. a składki ZUS

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-01-17

Spółka z o. o. posiada umowy cywilnoprawne z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą. Te osoby w ramach spółki świadczą pracę dla przedsiębiorstwa, w którym są zatrudnione na etacie. Czy należy za pracę w spółce z o.o. odprowadzać składki na ZUS? Jeśli tak, to który podmiot jest za to odpowiedzialny?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Z opisu wynika, iż jest zawarta umowa między spółką a osobami prowadzącymi działalność gospodarczą. Czyli strony umowy współpracują ze sobą gospodarczo w zakresie prowadzonych przez siebie działalności gospodarczych. Jeśli usługi wykonywane przez zleceniobiorców, czyli osoby prowadzące działalność gospodarczą, wchodzą w zakres działania ich przedsiębiorstwa, i wystawiają miesięczne faktury, to spółka nie jest zobowiązana do opłacania za nich składek ZUS. Sami płacą składki z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Jeśli zaś rodzaj ich działalności nie pokrywa się z prowadzoną firmą i nie wystawiają faktur rozliczeniowych, uznaje się ich za zleceniobiorców, a wówczas spółka mogłaby być zobowiązana do opłacania za nich składek. Może być także tak, że uznani zostaną za pracowników spółki.

Jeśli zleceniobiorca prowadzi jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą, zasadniczo podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu działalności gospodarczej – tym bardziej, jeśli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu umowy-zlecenia jest niższa od najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.

Jeśli zaś podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy-zlecenia jest równa lub wyższa od najniższej podstawy wymiaru składek tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych jest tytuł, który powstał wcześniej.

Tylko w takich sytuacjach spółka mogłaby być zobowiązana do zapłaty składek. W przypadku gdyby uznać przedsiębiorców za pracowników – składki spółka musiałaby odprowadzić bez żadnych wyjątków.

Jeśli jednak jest to umowa – przedsiębiorca-spółka i rozliczana jest na podstawie faktur – nie ma mowy o zobowiązaniu do opłacania składek innym niż każdy z racji prowadzonej przez siebie działalności.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »