Kategoria: Składki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca w spółce z o.o. a składki ZUS

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-01-17

Spółka z o. o. posiada umowy cywilnoprawne z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą. Te osoby w ramach spółki świadczą pracę dla przedsiębiorstwa, w którym są zatrudnione na etacie. Czy należy za pracę w spółce z o.o. odprowadzać składki na ZUS? Jeśli tak, to który podmiot jest za to odpowiedzialny?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Z opisu wynika, iż jest zawarta umowa między spółką a osobami prowadzącymi działalność gospodarczą. Czyli strony umowy współpracują ze sobą gospodarczo w zakresie prowadzonych przez siebie działalności gospodarczych. Jeśli usługi wykonywane przez zleceniobiorców, czyli osoby prowadzące działalność gospodarczą, wchodzą w zakres działania ich przedsiębiorstwa, i wystawiają miesięczne faktury, to spółka nie jest zobowiązana do opłacania za nich składek ZUS. Sami płacą składki z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Jeśli zaś rodzaj ich działalności nie pokrywa się z prowadzoną firmą i nie wystawiają faktur rozliczeniowych, uznaje się ich za zleceniobiorców, a wówczas spółka mogłaby być zobowiązana do opłacania za nich składek. Może być także tak, że uznani zostaną za pracowników spółki.

Jeśli zleceniobiorca prowadzi jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą, zasadniczo podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu działalności gospodarczej – tym bardziej, jeśli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu umowy-zlecenia jest niższa od najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.

Jeśli zaś podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy-zlecenia jest równa lub wyższa od najniższej podstawy wymiaru składek tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych jest tytuł, który powstał wcześniej.

Tylko w takich sytuacjach spółka mogłaby być zobowiązana do zapłaty składek. W przypadku gdyby uznać przedsiębiorców za pracowników – składki spółka musiałaby odprowadzić bez żadnych wyjątków.

Jeśli jednak jest to umowa – przedsiębiorca-spółka i rozliczana jest na podstawie faktur – nie ma mowy o zobowiązaniu do opłacania składek innym niż każdy z racji prowadzonej przez siebie działalności.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zawieszenie działalności gospodarczej – składki ZUS, podatek US

Od 2007 r. mam zawieszoną działalność gospodarczą poprzez wyrejestrowanie płatnika składek w ZUS oraz zgłoszenie faktu zawieszenia w US....

Dziedziczenie składek ZUS

Moje pytanie dotyczy dziedziczenia składek ZUS po zmarłym ojcu. Tato nigdy nie pobierał renty ani emerytury, zginął w wypadku. Po jego...

Zamknięcie działalności z dniem jej rozpoczęcia i wyzerowanie składek

Półtora roku temu rozpoczęłam wykonywanie działalności gospodarczej (usługi kosmetyczne). Po miesiącu złożyłam roszczenie o wypłatę zasiłku...

Opłacanie maksymalnych składek podczas ciąży

Problem dotyczy osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Osoba ta płaci składki preferencyjne. Jednak zaszła w ciążę i chciałaby opłacać...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »