Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca po przekroczeniu wieku emerytalnego a wysokość emerytury

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-10-20

W grudniu 2015 r. osiągnęłam wiek emerytalny*. Mój pracodawca wyraził zgodę na dalsze kontynuowanie przeze mnie pracy. Nadal więc pracuję. Jednak w związku z wejściem w życie od 1 października 2017 r. nowych przepisów zastanawiam się, czy dalsze kontynuowanie przeze mnie pracy jest dla mnie korzystne finansowo. Wiem, że aby otrzymać emeryturę, muszę rozwiązać stosunek pracy z pracodawcą. Czy w takiej sytuacji mogę kontynuować pracę u obecnego pracodawcy na innych zasadach? Jak powinnam postąpić, aby nie być stratna?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog
Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT

Zgodnie z art. 103a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz. U. z 2016 r., poz. 887 z późn. zm.) – prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.

Przepis ten stosuje się również do emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, ustalany indywidualnie, więc tym emerytom, którzy kontynuują zatrudnienie u tego samego pracodawcy, u którego byli zatrudnieni przed dniem nabycia prawa do emerytury, przysługująca emerytura zostanie zawieszona.

Podstawą otrzymania emerytury jest rozwiązanie stosunku pracy i przedłożenie do ZUS wraz z wnioskiem o przyznanie emerytury – świadectwa pracy. Wobec tego należy uznać, że pomiędzy wydaniem świadectwa pracy a nową umową o pracę powinna wystąpić przynajmniej jednodniowa przerwa. Po owej przerwie (i otrzymaniu świadectwa pracy) pracownik może zostać ponownie zatrudniony u tego samego pracodawcy nawet następnego dnia.

Słowem, musi Pani choć na jeden dzień rozwiązać stosunek pracy. W związku z tym, że rozwiązanie nastąpi z powodu przejścia na emeryturę, otrzyma Pani odprawę emerytalną. Potem może Pani ponownie zatrudnić się u pracodawcy na dotychczasowych zasadach, przy czym emerytura zostanie Pani zmniejszona, jeśli osiągnie Pani wynagrodzenie w wysokości przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, nie wyżej jednak niż 130% tej kwoty (świadczenie ulega wtedy zmniejszeniu o kwotę przekroczenia). Przy przekroczeniu 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia emerytura jest zawieszana.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Reasumując, Pani już nabyła prawo do emerytury, ale nie otrzymała jej, bo nadal Pani pracuje. Obniżenie od października wieku emerytalnego niczego w tej kwestii nie zmienia, bo nie wpływa na prawa nabyte. Niestety bez kalkulatorów emerytalnych nie sposób odpowiedzieć na pytanie, czy Pani emerytura po 1 października będzie wyższa czy niższa, a jeśli tak, to o ile. W połowie roku ZUS ma uruchomić na stronie internetowej kalkulator emerytalny, dzięki któremu każdy będzie mógł sprawdzić, na jaką może liczyć emeryturę.

Wniosek o emeryturę można złożyć miesiąc przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. ZUS wtedy wyliczy świadczenie, jednak jego wypłata będzie uzależniona od tego, czy rozwiążemy umowę z pracodawcą.

* Opis sprawy z marca 2017 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »