Indywidualne Porady Prawne
Elżbieta Kaczmarek • Opublikowane: 2020-10-09
Mam ustalone prawo do emerytury i ją pobieram. Jednocześnie jestem zatrudniona na podstawie kontraktu menedżerskiego. Czy po rozwiązaniu kontraktu menedżerskiego będzie mi przysługiwało prawo do zasiłku chorobowego? Składki na ZUS są odprowadzane przez pracodawcę w pełnej wysokości.
Jeżeli pobiera Pani emeryturę w związku z osiągnięciem wymaganego wieku określonego w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (tj. po rozwiązaniu umowy) niestety nie będzie przysługiwało Pani prawo do zasiłku chorobowego.
Co do zasady zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Tak stanowi art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 645 z późn. zm.) – dalej: „ustawa zasiłkowa”. W myśl art. 7 ustawy zasiłkowej „zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:
1) nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego;
2) nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby”.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.
Przyznanie prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia wynika z potrzeby zapewnienia byłemu ubezpieczonemu środków utrzymania w sytuacji, gdy z powodu choroby nie może on podjąć zatrudnienia. Natomiast osoba z ustalonym prawem do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy posiada źródło przychodu z ubezpieczenia emerytalnego lub rentowego.
Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego osobie, która ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, także wówczas, gdy osoba uprawniona nie pobiera tego świadczenia, np. z powodu przekroczenia granicy przychodu mającego wpływ na zawieszalność świadczeń emerytalnego i rentowych.
Pod pojęciem „emerytury”, o którym mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej, należy rozumieć wyłącznie świadczenie przyznane na podstawie przepisów ustawy emerytalnej, czyli wypłacane w ramach tzw. systemu powszechnego. Tak stwierdził Sąd Najwyższy m.in. w wyrokach z dnia 18 lutego 2013 r. (sygn. akt II UK 196/12) i z 26 marca 2015 r. (sygn. akt II UK 145/14). Zdaniem Sądu określenie to nie może być bowiem rozumiane zbiorczo jako obejmujące wszystkie świadczenia przyznawane z tytułu wieku lub wysługi lat, tj. zarówno z ZUS, jak i z budżetu państwa (np. na podstawie przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin).
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane