Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problem ze świadczeniami z ZUS-u

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2016-09-21

Moja żona prowadziła działalność gospodarczą, zaszła w ciążę i przeszła na urlop macierzyński. W ZUS-ie uzyskaliśmy informację, iż musi wyrejestrować działalność przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego, co uczyniła. Żona w trakcie urlopu macierzyńskiego zaszła ponownie w ciążę i nie jest w stanie prowadzić działalności gospodarczej. W jaki sposób należy wznowić działalność gospodarczą i jakie dokumenty należy dostarczyć do ZUS-u i urzędu gminy, aby przejść na zwolnienie lekarskie na czas ciąży, a następnie urlop macierzyński?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Zasadniczo błędem było zawieszanie działalności gospodarczej, ale stało się. Obecnie żona musi:

  1. zgłosić się UG złożyć wniosek o odwieszenie działalności gospodarczej – druk CEIDG1,
  2. zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego ZUS – ZUS ZUA ,
  3. po 90 dniach zasadniczo nabędzie prawo do zasiłku chorobowego.

Przedsiębiorca opłacający dobrowolne składki na ubezpieczenie chorobowe nabywa prawo do zasiłku za czas zwolnienia lekarskiego po upływie 90 dni podlegania temu ubezpieczeniu (art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Jednakże w razie absencji, bezpośrednio po zasiłku macierzyńskim – żona nabyłaby prawo do chorobowego pod warunkiem, że zgłosiłaby się ponownie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Wtedy okres pobierania zasiłku macierzyńskiego ZUS uznałby za okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Bez konieczności posiadania nowego 90-dniowego okresu wyczekiwania.

Do celów ustalenia prawa do świadczeń chorobowych oraz podstawy wymiaru zasiłku z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego dni pobierania zasiłku macierzyńskiego uznaje się za okres tych ubezpieczeń.

Prawo do zasiłku chorobowego od razu po macierzyńskim przysługuje pod warunkiem, że w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego działalność była wykonywana, tj. nie zaprzestano jej wykonywania i nie zgłoszono jej zawieszenia na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Żona zawiesiła działalność, więc zaczyna od zera. Musi odczekać 90 dni, opłacając składki.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »