Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przedłużenie renty tylko o rok

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-09-11

Lekarz orzecznik przyznał mojej żonie po raz drogi rentę na okres jednego roku z tytułu choroby zawodowej. Natomiast zakład medycyny pracy oraz lekarze, u których się leczy, zawsze jednoznacznie stwierdzają, że schorzenie gardła jest trwałe. Żona posiada już przyznaną emeryturę nauczycielską. Czy zatem ZUS nie powinien niejako automatycznie przyznać renty na stałe?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Niestety orzeczenie lekarza medycyny pracy i orzeczenie lekarza orzecznika ZUS w sprawie renty nie są ze sobą powiązane. Analogicznie – lekarz ZUS może przyznać rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a lekarz medycyny pracy może tego samego pracownika dopuścić do pracy.

W kwestii renty z tytułu  choroby zawodowej lekarz orzecznik ZUS nie będzie brał więc pod uwagę stanowiska lekarza prowadzącego, ani lekarza medycyny pracy.

Zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu oraz jego związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową ustala lekarz orzecznik lub komisja lekarska. W przypadku ustalania prawa do świadczeń, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2 i 5–8, lekarz orzecznik lub komisja lekarska ustala również niezdolność do pracy oraz jej związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, a także związek śmierci ubezpieczonego lub rencisty z takim wypadkiem lub chorobą.

Przy ustalaniu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS dotyczące trybu orzekania o niezdolności do pracy.

W konkretnym przypadku to od rodzaju choroby, jej przebiegu, czasu trwania i pośrednio oczywiście orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji, następnie w postępowaniu sądowym opinii biegłego lekarza zależy, czy zostanie ustalony stały, czy długotrwały uszczerbek na zdrowiu.

Jeśli Państwo nie zgadzają się z przyznawaniem renty jedynie na dany okres, powinni się Państwo odwołać do sądu pracy, który może, ale nie musi zmienić orzeczenie ZUS-u.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Przedłużenie renty rodzinnej studentce powtarzającej rok

Otrzymywałam rentę po zmarłym ojcu. W 2014 r. byłam już na III roku studiów licencjackich, ale nie udało mi się zdać sesji letniej. Postanowiłam, że...

Rencista pracujący jako kierowca bez zgłoszenia do ZUS

Posiadam rentę inwalidzką z możliwością pracy, ale nie poinformowałem o tym mojego pracodawcy. Od 2 lat pracuję w firmie transportowej na 1/8...

Renta i dwie umowy o pracę

Czy mogę być zatrudniony na dwie umowy o pracę (w dwóch zakładach pracy) i równocześnie pobierać rentę?

Renta rodzinna a dodatek dla sierot zupełnych

Czy pobierając rentę rodzinną po żonie, mogę starać się o dodatek dla sierot zupełnych? Oboje rodzice nie żyją, pobierali emerytury.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »