Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przepisy przejściowe a dodatek wyrównawczy

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-09-01

Jestem w wieku przedemerytalnym, otrzymuję dodatek wyrównawczy w związku z wypowiedzeniem zmieniającym, który przysługuje mi do końca okresu ochronnego. Czy z chwilą wejścia w życie nowej ustawy od 1.10.2017 r. stracę ten dodatek? Dodam, że zamierzam dalej
pracować. Wiem, że są przepisy przejściowe dotyczące okresów ochronnych dla takich pracowników jak ja w nowej ustawie. Proszę o wyjaśnienie tego zagadnienia.

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Poczynając od 1 października 2017 r., wiek emerytalny będzie wynosił w przypadku kobiet 60, w przypadku mężczyzn – 65 lat.

Zgodnie z art. 28 z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. (Dz. U. z 2017 r., poz. 38) pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie tej ustawy są objęci ochroną stosunku pracy wynikającą z art. 39 Kodeksu pracy, lub osoby, które byłyby objęte taką ochroną, jeżeli w tym dniu pozostawałyby w stosunku pracy, od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy korzystają z ochrony stosunku pracy, o którym mowa w tym przepisie do osiągnięcia wieku emerytalnego wynikającego z przepisów ustawy zmienianej w art. 1 niniejszej ustawy w dotychczasowym brzmieniu.

Przepis ten dotyczy osób, które w dniu wejścia w życie ustawy są objęte ochroną w świetle aktualnie obowiązujących przepisów, a więc do osiągnięcia aktualnie obowiązującego wyższego wieku emerytalnego brakuje im nie więcej niż cztery lata. Osoby te, po obniżeniu wieku od 1 października 2017 r., będą nadal objęte ochroną przedemerytalną, aż do ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego. Aby nabyć emeryturę z ZUS, osoby te będą musiały choćby na 1 dzień rozwiązać umowę o pracę. Oznacza to, że w praktyce osoby te będą mogły korzystać z ochrony przedemerytalnej dłużej niż do ukończenia 60. (kobiety) lub 65. (mężczyźni) roku życia.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Z kolei zgodnie z art. 5 ust. 6 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 1474) jeżeli wypowiedzenie warunków pracy i płacy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikom korzystającym z ochrony przedemerytalnej przysługuje, do końca okresu, w którym korzystaliby ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy, dodatek wyrównawczy.

Przepis wprost wskazuje, że dodatek przysługuje do końca okresu ochronnego – w Pani przypadku do końca przedłużonego okresu ochronnego, bowiem okres ochronny został Pani wydłużony ustawowo. Tak więc nie straci Pani dodatku z chwilą wejścia w życie nowej ustawy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »