Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Przerwa w zwolnieniach lekarskich a nowy okres zasiłkowy

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2020-12-28 • Aktualizacja: 2022-09-23

Byłam na ciągłym zwolnieniu lekarskim z powodu problemów ze złamanym biodrem: od 16 maja do 14 września. Kolejne zwolnienie było 17–22 września z powodu grypy żołądkowej od lekarza rodzinnego. A od 23 września jestem na zwolnieniu ciążowym, tak stwierdził ginekolog. Czy przerwy na 2 dni, tj. 15–16 września, która przypadła na weekend, jest wystarczająco dużo, żeby zacząć nowy okres zasiłkowy, czy będę miała nadal liczony ten sam okres zasiłkowy tylko przedłużony do 270 dni? Czy musiałam mieć w przerwie zdolność do pracy od lekarza medycyny pracy? Jeżeli nie nabyłam prawa do nowego okresu zasiłkowego, to jakie teraz mam opcje do rozwiązywania tego problemu? 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przerwa w zwolnieniach lekarskich a nowy okres zasiłkowy

Przerwa w zwolnieniach L4 pracownika

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy zasiłkowej do okresu, o którym mowa w art. 8, zwanego dalej „okresem zasiłkowym”, wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2.

Z powyższego wynika, że nawet jeden dzień przerwy w niezdolności do pracy (jeśli kolejna niezdolność jest spowodowana inną jednostką chorobową) powoduje przerwanie okresu zasiłkowego i otworzenie kolejnego – nawet jeśli ten dzień, w którym pracownik jest zdolny do pracy, wypada w dzień, który jest dla niego dniem wolnym od pracy. Innymi słowy dzień przerwy, który spowoduje przerwanie i rozpoczęcie nowego okresu zasiłkowego, może przypadać także w święto lub w sobotę czy niedzielę.

Ustalenie okresu zasiłkowego przez ZUS

Jednakże, trzeba mieć na uwadze, że to ZUS (na wniosek płatnika tj. pracodawcy) ustala okres zasiłkowy. Może więc zdarzyć się sytuacja, w której ZUS zakwestionuje przerwanie okresu zasiłkowego w dzień pozostający dniem wolnym do pracy – ZUS może bowiem uznać, że pracownik, skoro nie był w pracy ani przez jeden dzień, wcale nie przestał być niezdolny do pracy, a brak zwolnienia lekarskiego w dni wolne od pracy miał na celu przerwanie okresu zasiłkowego celem przedłużenia otrzymywania zasiłku. Dlatego też dobrze jest posiadać jakieś zaświadczenie o zdolności do pracy lub zaświadczenie od lekarza, że poprzednia (ta pierwsza) niezdolność do pracy ustała. Taki dokument pomoże w razie, gdyby ZUS zakwestionował przerwanie okresu zasiłkowego.

Zobacz również: Jeden dzień przerwy w zwolnieniu lekarskim

Zwolnienie L4 ciążowe

W sytuacji, gdy ubezpieczona w trakcie okresu zasiłkowego zajdzie w ciąże, okres zasiłkowy ulega wydłużeniu do 270 dni (do okresu tego wlicza się również pozostałe okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy). Jeśli po upływie okresu wynoszącego 270 dni ubezpieczona nadal będzie niedolna do pracy (tj. nie urodzi dziecka i nie będzie mogła przejść na zasiłek macierzyński), będzie mogła ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują? odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie rehabilitacyjne wynosi 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy, 75% tej podstawy za pozostały okres, a jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży – 100% tej podstawy.

Po urodzeniu dziecka przysługiwać będzie Pani zasiłek macierzyński.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »