Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przyznanie emerytury i zawieszenie z powodu pracy za granicą

Małgorzata Zegarowicz-Sobuń • Opublikowane: 2019-04-15

Mieszkam za granicą w Anglii. Urodziłam się w 1957 roku. Trzy miesiące temu złożyłam w Polsce wniosek o emeryturę za lata pracy w kraju, powiedziałam wtedy, że pracuję za granicą. Moja emerytura została przyznana i zawieszona z powodu pracy za granicą. Czy to zgodne z prawem? Jeśli tak, to jakie dokumenty powinnam przedstawić, że już nie pracuję? Czy wystarczy oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy? Za pracę za granicą nie oczekuję emerytury w Polsce.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej „ustawa FUS”)uzależnia prawo do nabycia świadczenia emerytalnego od ukończenia wymaganego wieku – w przypadku kobiet jest to 60 lat. Nie jest wymagalny minimalny okres ubezpieczenia, chociaż im jest on dłuższy, tym wysokość emerytury się zwiększa, bowiem zależy ona od zgromadzonego kapitału początkowego i zgromadzonych składek na ubezpieczenie emerytalne. Podstawę wyliczenia wysokości przyszłej emerytury stanowi suma zwaloryzowanych składek zgromadzona na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS za okres od 1 stycznia 1999 r., a od 1 lutego 2014 r. również środków zewidencjonowanych na subkoncie (także tych przeniesionych z OFE). Sumę tę następnie dzieli się przez średnie dalsze trwanie życia, które jest corocznie ogłaszane przez Prezesa GUS. Przy obliczaniu wysokości emerytury wprowadzono możliwość stosowania tablic średniego trwania życia obowiązujących w dniu osiągnięcia wieku uprawniającego do emerytury.

Przyznanie emerytury uzależnione jest od złożenia wniosku wraz z wszystkimi dokumentami poświadczającymi okresy zatrudnienia, zarówno składkowe, jak i nieskładkowe, oraz wysokość osiąganego wynagrodzenia. Jeżeli kapitał początkowy nie został ustalony, trzeba złożyć wniosek o emeryturę i ustalenie kapitału. W Pani przypadku kapitał początkowy ustalany jest albo na podstawie kolejnych 10 lat kalendarzowych przed 1 stycznia 1999 r., albo z 20 dowolnie wybranych lat kalendarzowych przed 1 stycznia 1999 r. Jeżeli ma już Pani ustalony kapitał początkowy i został on wyliczony przed 1 maja 2015 r., to warto wystąpić z wnioskiem o jego przeliczenie, bowiem z uwagi na zmianę przepisów dotyczących sposobu wyliczania kapitału jego wysokość może się zwiększyć.

Zgodnie z art. 103 ustawy FUS:

„1. Prawo do emerytur i rent ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu na zasadach określonych w art. 103a-106.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do emerytów, którzy osiągnęli wiek emerytalny 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni), z zastrzeżeniem art. 103a.

Art. 103a. Prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.”

Przepis ten stosuje się również do emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, ustalany indywidualnie, w zależności od daty urodzenia oraz płci. Tak więc ci emeryci, którzy kontynuują zatrudnienie u tego samego pracodawcy, u którego byli zatrudnieni przed dniem nabycia prawa do emerytury, muszą się liczyć z tym, że mimo iż ukończyli wiek zwalniający ich z zawieszalności – przysługująca im emerytura zostanie zawieszona. Zgodnie z art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, prawo do emerytury z ZUS ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na którego rzecz emeryt wykonywał je bezpośrednio przed nabyciem prawa do emerytury. Zasada ta dotyczy również stosunku pracy nawiązanego z pracodawcą za granicą w innym państwie członkowskim UE i EFTA oraz w państwie, z którym wiąże Polskę dwustronna umowa międzynarodowa o zabezpieczeniu społecznym.

Tak więc w celu ubiegania się o emeryturę stosunek pracy powinien zostać rozwiązany. Ustawa FUS w art. 100 stanowi, iż prawo do świadczeń z ubezpieczeń emerytalnego i rentowych powstaje z dniem spełnienia warunków wymaganych do nabycia tego prawa. Jeżeli prawo do świadczenia emerytalnego powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia emerytury, to u Pani będzie to dzień ukończenia 60 lat. Oznacza to, że jeżeli w dniu rozwiązania umowy o pracę spełnione są pozostałe warunki, to w tym dniu ubezpieczony nabywa prawo do emerytury.

Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić zarówno przed dniem złożenia wniosku o emeryturę, jak też w dniu jego złożenia. Dlatego też osoby, które składają wniosek o przyznanie emerytury, muszą się wykazać w ZUS świadectwem pracy i tym, że nie są już pracownikami.

W orzecznictwie SN wielokrotnie podkreślano, że kontynuacja zatrudnienia – bez rozwiązania stosunku pracy – po dniu nabycia prawa do emerytury przesądza o zawieszeniu prawa do emerytury (wyrok SN z dnia 19 lutego 2004 r., UU UK 274/03, OSNPUSiSP 2004, nr 21, poz. 376). Również uchwałą 7 sędziów SN z dnia 10 listopada 2004 r., II UZP 9/04, OSNPUSiSP 2005, nr 3, poz. 43 przesądzono, że prawo do emerytury ulega zawieszeniu, jeżeli emeryt nie rozwiąże wszystkich stosunków pracy, w których pozostawał bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.

W przypadku spełnienia warunków opisanych powyżej świadczenie emerytalne nie zostanie zawieszone ani zmniejszone, jeżeli nastąpi podjęcie zatrudnienia. Dalsza praca po ukończeniu wieku uprawniającego do emerytury, czyli w Pani przypadku 60 lat, nie jest związana ze zmniejszeniem bądź zawieszeniem wypłaty emerytury przez ZUS.

W przypadku osób mających już ustalone prawo do emerytury dodatkowo przepracowany okres oraz osiągnięte zarobki mogą podwyższyć wysokość świadczenia. Warunkiem jest podleganie w dalszym ciągu ubezpieczeniom społecznym. Aby ZUS przeliczył emeryturę, konieczne jest złożenie wniosku o doliczenie stażu z tytułu wypracowania nowego okresu.

Mając na uwadze powyższe regulacje, warto skorzystać z usług doradców emerytalnych, którzy działają we wszystkich oddziałach ZUS. Ich zadaniem jest pomoc w podjęciu decyzji o przejściu na emeryturę poprzez wyliczenie jej wysokości w różnych wariantach.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Pytania i odpowiedzi

Czy w serwisie można otrzymać pomoc prawną?

W serwisie udzielamy porad prawnych. Wystarczy wypełnić formularz i opisać problem. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Ile czasu trzeba czekać na poradę prawną?

Porada prawna udzielana jest do 24 godzin. W bardziej skomplikowanych sprawach terminy ustalane są indywidualnie.

Podobne materiały

Czy można pobierać dwie emerytury?

Jestem emerytem wojskowym z tzw. pełną wysługą lat. Po służbie w wojsku pracowałem ponad 20 lat na umowie o pracę i w odpowiednim...

 

Warunki dające prawo ubiegać się o emeryturę pomostową

Ukończyłem 60 lat i chciałbym przejść na emeryturę pomostową. Złożyłem wniosek do ZUS i otrzymałem odpowiedź negatywną. W uzasadnieniu...

 

Czy okres pracy w gospodarstwie rolnym rodziców może być wliczony do pracowniczego stażu pracy?

Jestem zatrudniona na uczelni jako nauczyciel akademicki do 30 września br. bez możliwości dalszego zatrudnienia na umowę o pracę. W tym dniu będzie...

 

Praca w Polsce i w Niemczech, jaka emerytura w przyszłości?

Mam 39 lat, chciałbym uzyskać odpowiedź na pytanie dotyczące mojej przyszłej emerytury. Konkretnie chodzi o emeryturę polską i niemiecką. Obecnie...

 

Wcześniejsza emerytura dla mechanika samochodowego pracującego w kanałach remontowych

W okresie od 1986 r. do końca 1998 r. pracowałem w grupie remontowo-konserwacyjnej spółdzielni mieszkaniowej. W związku z tym mam pytanie:...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »