Indywidualne porady prawne
Autor: Małgorzata Zegarowicz-Sobuń
Czy przysługuje mi rekompensata do emerytury za pracę w szkodliwych warunkach? Posiadam zaświadczenie wydane przez CPN. Pracowałem na umowie agencyjnej, ale wszystkie koszty związane z moją pracą ponosił CPN.
Rekompensata za pracę w szczególnych warunkach jest przyznawana na zasadach określonych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS oraz ustawy o emeryturach pomostowych. Nie stanowi ona samodzielnego świadczenia pieniężnego. Zgodnie z art. 23 ustawy o emeryturach i rentach z FUS przyznawana jest w formie dodatku do kapitału początkowego, który ustala się dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., za których były opłacane składki na ubezpieczenie społeczne przed dniem 1 stycznia 1999 r.
Zgodnie z art. 2 pkt 5 i 21 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych – przesłankami nabycia prawa do rekompensaty są: 1) nienabycie prawa do emerytury pomostowej z powodu nieuznania pracy za wykonywaną w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych, 2) osiągnięcie przed 1 stycznia 2009 r. okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu art. 32 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach z FUS wynoszącego co najmniej 15 lat.
Zobacz również: Czy spawacz to praca w szczególnych warunkach?
Przy obliczaniu rekompensaty uwzględnia się przede wszystkim okresy pracy w szczególnych warunkach wymienionej w wykazach A i B stanowiących załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Do okresów zatrudnienia w szczególnych warunkach zalicza się także okresy pracy górniczej oraz okresy zatrudnienia na kolei wymienione w ustawie emerytalnej, a także okresy służby w charakterze funkcjonariusza pożarnictwa, Milicji Obywatelskiej (obecnie Policji), organów bezpieczeństwa publicznego, Służby Więziennej oraz w charakterze żołnierza zawodowego.
Za pracowników zatrudnionych w szczególnym charakterze – zgodnie z art. 32 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz w przepisach rozporządzenia w sprawie wieku emerytalnego – uznaje się:
Okresy pracy w szczególnych warunkach nie podlegają sumowaniu z okresami pracy w szczególnym charakterze.
Zobacz również: Emerytura z art 184 dla kierowcy zawodowego
Przy ustalaniu prawa do rekompensaty będą uwzględnione tylko okresy, w których praca była wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. Nie zostaną też zaliczone te okresy trwania stosunku pracy, za które wypłacono wynagrodzenie chorobowe lub świadczenia z ubezpieczenia w razie choroby i macierzyństwa.
Zgodnie z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07.02.1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze – okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy.
Do 15-letniego okresu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymaganego do ustalenia rekompensaty zostaną zaliczone okresy, w których zatrudnienie było wykonywane w ramach stosunku pracy lub stosunku służby. Nie mogą być do niego zaliczone okresy wykonywania takiej pracy w ramach działalności pozarolniczej, umowy-zlecenia, umowy o dzieło czy innej umowy cywilnoprawne, p. umowy agencyjnej (z wyjątkiem osób wykonujących działalność twórczą lub artystyczną).
Zobacz również: Praca w szczególnych warunkach na PKP
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika