Kategoria: Renta

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Renta dożywotnia a wniosek emerytalny

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-12-27

Czy jeśli mam rentę dożywotnią z tytułu niepełnosprawności (1. grupa), to mam składać wniosek emerytalny?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog
Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT

Co do zasady świadczenia emerytalne przyznawane są na wniosek osoby zainteresowanej. Jednak w przepisach prawa przewidziano sytuacje, gdy wniosek nie jest konieczny. Chodzi na przykład o sytuacje, gdy emeryturę otrzymuje osoba wcześniej pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Osoby, które posiadają prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy mogą, z chwilą ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, liczyć na to, ze ZUS przyzna im emeryturę mimo braku stosownego wniosku. Będzie to tak zwana emerytura z urzędu i aby ją otrzymać, należy legitymować się okresem ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. 

W momencie, gdy ZUS z urzędu przyzna renciście emeryturę – prawo do renty zostaje utracone. Wypłacane jest bowiem tylko jedno świadczenie, co wynika z art. 24a i art. 27a ustawy emerytalnej. 

Jeśli rencista chciałby otrzymywać obydwa świadczenia, musi sam wystąpić z wnioskiem o emeryturę i złożenie takiego wniosku musi nastąpić najpóźniej w miesiącu ukończenia indywidualnego powszechnego wieku emerytalnego przez rencistę. W takim wypadku ZUS  wypłaci zainteresowanemu jedno z tych świadczeń – wyższe lub wybrane przez niego.

Podsumowując – nie ma obowiązku, aby rencista składał wniosek o emeryturę. Po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego świadczenie to zostanie mu przyznane z urzędu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »