Indywidualne porady prawne
Autor: Marta Handzlik
Czy jeśli mam rentę dożywotnią z tytułu niepełnosprawności (1. grupa), to mam składać wniosek emerytalny?
Co do zasady świadczenia emerytalne przyznawane są na wniosek osoby zainteresowanej. Jednak w przepisach prawa przewidziano sytuacje, gdy wniosek nie jest konieczny. Chodzi na przykład o sytuacje, gdy emeryturę otrzymuje osoba wcześniej pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Osoby, które posiadają prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy mogą, z chwilą ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, liczyć na to, ze ZUS przyzna im emeryturę mimo braku stosownego wniosku. Będzie to tak zwana emerytura z urzędu i aby ją otrzymać, należy legitymować się okresem ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.
W momencie, gdy ZUS z urzędu przyzna renciście emeryturę – prawo do renty zostaje utracone. Wypłacane jest bowiem tylko jedno świadczenie, co wynika z art. 24a i art. 27a ustawy emerytalnej.
Jeśli rencista chciałby otrzymywać obydwa świadczenia, musi sam wystąpić z wnioskiem o emeryturę i złożenie takiego wniosku musi nastąpić najpóźniej w miesiącu ukończenia indywidualnego powszechnego wieku emerytalnego przez rencistę. W takim wypadku ZUS wypłaci zainteresowanemu jedno z tych świadczeń – wyższe lub wybrane przez niego.
Podsumowując – nie ma obowiązku, aby rencista składał wniosek o emeryturę. Po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego świadczenie to zostanie mu przyznane z urzędu.
Zobacz również: Zawieszenie renty z tytułu niezdolności do pracy
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika