Kategoria: Renta

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo do renty rodzinnej po orzeczeniu o niezdolności do pracy

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2018-03-09

Czy przysługuje mi prawo do renty rodzinnej, jeśli biegli lekarze orzekli niezdolność do pracy przed 16 rokiem życia i próby podejmowanej pracy jako nieudane, a ZUS twierdzi, że orzeczone prawo do renty z tytułu niezdolności jako wykluczające możliwość ubiegania się o rentę rodzinną?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog
Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT

Można być teoretycznie uprawnionym do renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w sensie spełnienia przesłanek do przyznania tych świadczeń.

Aczkolwiek odnoszę wrażenie, że ZUS poinformował Pana o czymś innym – mianowicie, że może Pani wypłacić tylko jedno świadczenie i jest to prawdziwe stwierdzenie. Zgodnie bowiem z art. 95 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie wypłaca się jedno z tych świadczeń – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.

Potwierdza to również wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku – III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 20 stycznia 2014 r., sygn. akt III AUa 740/13, gdzie Sąd wyraźnie wskazał, że w razie zbiegu uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy oraz do renty rodzinnej, przysługuje tylko jedno świadczenie – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.

Reasumując, może Pan pobierać wyłącznie jedną rentę z ZUS-u.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »