Kategoria: Renta

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Renta rodzinna po ojcu rolniku

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-03-15

Córka pobiera rentę rodzinną po ojcu, w tej chwili ma 15 lat i uczy się. Mąż posiadał gospodarstwo rolne, które po nim odziedziczyłyśmy po 1/2. Czy córka nadal będzie otrzymywała świadczenie po ukończeniu 18 lat, mając pole 1,9 hektara i ucząc się?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Zgodnie z art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prawo do emerytury lub renty ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.

Działalność podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia społecznego stanowi:

  • zatrudnienie,
  • służba lub
  • inna praca zarobkowa albo
  • prowadzenie pozarolniczej działalności,
  • z uwzględnieniem emerytów i rencistów osiągających przychód z tytułu działalności wykonywanej za granicą.

Regulacje dotyczące zmniejszania i zawieszania świadczenia rentowego mają zastosowanie także w przypadku osób, które są wyłączone z ubezpieczenia społecznego z tytułu ustalenia prawa do emerytury i renty, lub do osób wykonujących działalność niepodlegającą obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu z uwagi na podleganie ubezpieczeniu z innego tytułu.

W przypadku Pani córki należy rozważyć, czy nabywając gospodarstwo rolne w drodze dziedziczenia, stała się ona osobą niepodlegającą obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu z uwagi na podleganie temu obowiązkowi z innego tytułu – czyli z tytułu ubezpieczenia w KRUS-ie.

W doktrynie spotkać się można z interpretacją, że nabycie gospodarstwa rolnego przez osobę uprawnioną do renty rodzinnej z ZUS-u nie wpływa na zmniejszenie bądź zawieszenie tego świadczenia, jednakże muszę uprzedzić, że ZUS może mieć odmienną interpretację. Dlatego w takich sprawach zawsze odsyłam do właściwego dla Państwa oddziału ZUS-u po uzyskanie indywidualnej interpretacji, aby uniknąć sytuacji, gdy ZUS wyda odmienna opinię, a Państwo nie będą na nią przygotowani.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »