Kategoria: Renta

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Renta po rodzicu, który miał emeryturę

Marek Gola • Opublikowane: 2016-10-24

Chciałbym dowiedzieć się czy 60-letni syn może dostać rentę rodzinną po zmarłym ojcu, który miał emeryturę. Syn posada niedorozwój psychiczny, z tego powodu nie skończył, żadnej szkoły nawet podstawowej ani specjalnej. W przeszłości podjął pracę chałupniczą i po pewnym czasie uzyskał rentę inwalidzką. Chciałbym dowiedzieć się, czy może mu przysługiwać renta socjalna.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.io. oraz przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Istotne znaczenie dla przypadku opisanego przez Pana ma przepis art. 68 ustawy, zgodnie z którym dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:

1) do ukończenia 16 lat;

2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo

3) bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.

60-letni Pan, którego sprawa dotyczy, mógłby zostać zakwalifikowany z pkt 3, bowiem po pierwsze jest dzieckiem emeryta, a po drugie stał się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolny do pracy w okresie o których mowa w pkt 1 i 2.

Zachodzi zatem pytanie, czy mężczyzna, który od, jak mniemam, dzieciństwa jest osobą posiadającą niedorozwój psychiczny, stał się w okresach, o których mowa w pkt 1 lub 2, całkowicie niezdolny do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy.

Jak podkreśla się w literaturze: „Bez względu na wiek nabędzie uprawnienia do renty rodzinnej (przy spełnieniu pozostałych wymogów ustawowych) dziecko całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji. Możliwe jest również przyznanie renty rodzinnej bez względu na wiek dziecku całkowicie niezdolnemu do pracy i zdolnemu do samodzielnej egzystencji. W obu tych sytuacjach warunkiem jest, aby całkowita niezdolność do pracy powstała w okresie, o którym mowa w art. 68 ust. 1 pkt 1 lub 2” (patrz: K. Antonów, Komentarz do ustawy o emeryturach i rentach z FUS, LEX 2014).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie z wyrokiem SA w Katowicach z dnia 22 lutego 2001 r., sygn akt III AUa 1750/00 (Wokanda 2002, nr 9), istnienie całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji daje uprawnienie do renty rodzinnej niezależnie od tego, w jakim okresie powstały. Pogląd ten zaakceptowano w wyroku SN z dnia 8 grudnia 2005 r., sygn. akt I UK 99/05.

Z uwagi na to, że świadczenie jest bezterminowe, zasadne jest, by mężczyzna zwrócił się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o ustalenie uprawnień do renty rodzinnej po swoim czasie. Skutkiem takiego wniosku może być przyznanie renty rodzinnej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Przejście na wysoką rentę po mężu po 50. roku życia

Dwa lata temu zmarł mój mąż – emerytowany żołnierz. Ja miałam wtedy niecałe 49 lat, a nasz syn – 17. Syn dostał po ojcu rentę rodzinną....

Renta rodzinna po śmierci babci

Mam 24 lata, uczę się zaocznie i pracuję (wynagrodzenie 1500 zł netto). Zmarła moja babcia, u której byłem w rodzinie zastępczej. Czy należy...

Odebranie renty socjalnej po przepisaniu ziemi rolnej

Otrzymuję z ZUS-u rentę rodzinną po mamie oraz rentę socjalną z tytułu niezdolności do pracy. Nigdzie nie pracuję. Teraz ojciec chce zapisać mi...

Odmowa prawa do renty przez ZUS

W 2013 r. pobierałem rentę chorobową. Po rehabilitacji komisja nie przyznała mi dalszego świadczenia (sąd podtrzymał tę decyzję). Mój stan zdrowia ciągle...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »