Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rp7 bez nadgodzin

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-06-24

Otrzymałam Rp7 za pracę w PKP za okres 1979–1988. Niestety w Rp7 nie uwzględniono nadgodzin. Na moją prośbę o sprawdzenie otrzymałam informację, że zaginęły listy plac i moje zaświadczenie zostało wystawione na podstawie decyzji kadrowych o wynagrodzeniu. W okresie mojego zatrudnienia na stacji, gdzie pracowałam, wypracowywaliśmy ok. 30 nadgodzin miesięcznie, w związku z czym Rp-7 jest mocno zaniżone. Proszę o pomoc, w jaki sposób mogę zawalczyć o moją emeryturę.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Sprawa nie jest łatwa. Otrzymała Pani Rp7 za pracę w PKP za okres 1979–1988. A więc jak rozumiem, do kapitału. Musi Pani złożyć wniosek o przeliczenie kapitału, aby w ogóle uruchomić procedurę. A co najważniejsze, musi mieć Pani wykaz nadgodzin.  Zaginęły listy płac, ale może są grafiki czasu pracy.

Zgodnie z treścią Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń „środkiem dowodowym stwierdzającym wysokość wynagrodzenia dla celów emerytalno-rentowych dla pracowników są zaświadczenia zakładu pracy wystawione według wzoru ustalonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (aktualnie druk Rp-7) albo legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca wpisy dotyczące okresów zatrudnienia i wysokości osiąganych zarobków”.

Jednakże przepisy ustaw z dnia 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz zmianie niektórych ustaw oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 stycznia 1991 r. w sprawie zasad prowadzenia rachunkowości przedłużyły okres przechowywania dokumentacji płacowej – dla dokumentacji tej wcześniej obowiązywał 12-letni okres przechowywania

Obecnie więc zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń w postępowaniu przed organem rentowym wysokości wynagrodzenia nie można udowadniać zeznaniami świadków.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Ograniczenie to jednak dotyczy wyłącznie postępowania przed organem rentowym, natomiast w postępowaniu przed sądem pracy i ubezpieczeń społecznych okoliczności mające wpływ zarówno na prawo do świadczeń, jak i ich wysokość mogą być udowadniane wszelkimi środkami dowodowymi, w tym również zeznaniami świadków.

Sąd nie jest ograniczony takimi dowodami i podstawie wymiaru składek może obliczyć także biegły sądowy. Biorąc pod uwagę fakt, że nie dysponuje Pani zaświadczeniem z zakładu pracy, ma Pani możliwości udowodnienia wysokości swojego wynagrodzenia na podstawie innej dokumentacji.

Ale musi mieć Pani dowód na pracę w godzinach nadliczbowych. Zeznania świadków tego nie potwierdzą, niestety.

Na podstawie dowodów z godzin nadliczbowych biegły wyliczy Pani podstawę wymiaru składek ze spornego okresu. Ale bez tego dowodu nie ruszy Pani z miejsca. Proszę więc przetrząsnąć archiwum domowe, uzyskać z zakładu pracy najwięcej dokumentacji, jak się da na okoliczność pracy w godzinach nadliczbowych, a potem walczyć – ale przed sądem, bowiem ZUS nie może na podstawie innych dokumentów niż wskazane powyżej przeliczać cokolwiek. Sąd już owszem. 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »