Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Składki według starych przepisów i poród po nowym roku

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-07-20

Założyłam firmę w 2014 r. Opłacałam wysoką składkę, potem byłam na L4 i urodziłam dziecko. Kończy mi się zasiłek macierzyński i znów jestem w ciąży. Czy warto w tej sytuacji płacić składki według starych przepisów, skoro poród będzie po nowym roku? Czy opłaca mi się taka „inwestycja” w składki – zwróci się?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Szybka i bardzo konkretna odpowiedź
Magdalena
Bardzo sprawna, szybka, fachowa rzetelna pomoc. 
Beata
Bardzo uprzejmie dziękuję za dotychczasową pomoc. Odpowiedź jest wyczerpująca mimo, że problem jest bardzo szeroki.
Janina
Bardzo dziękuję. :) Odpowiedz wyczerpująca - jestem zadowolona
Grażyna
Porada prawna konkretna, odpowiedź wyczerpująca, z podaniem podstawy prawnej. Usługa wykonana w ustalonym terminie. Zdecydowanie polecam.
Barbara, 55 lat

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązywać będzie ustawa w nowym brzmieniu.

Zgodnie z art. 1 pkt. 8 i 9 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015r. poz. 1066), która to ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r.:

„art. 48 otrzymuje brzmienie:

Art. 48. 1. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Po art. 48 dodaje się art. 48a w brzmieniu:

Art. 48a. 1. W przypadku ubezpieczonego, dla którego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe stanowi zadeklarowana kwota, podlegającego ubezpieczeniu chorobowemu przez okres krótszy niż okres, o którym mowa w art. 48 ust. 1, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi suma:

1)  przeciętnej miesięcznej najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniach, o których mowa w art. 3 pkt 4, za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia, z których przychód podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku, oraz

2)  kwoty stanowiącej iloczyn jednej dwunastej przeciętnej kwoty zadeklarowanej jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, w części przewyższającej najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniach, o których mowa w art. 3 pkt 4, za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia, z których przychód podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku, oraz liczby tych miesięcy.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeżeli okres ubezpieczenia chorobowego rozpoczął się po przerwie nieprzekraczającej 30 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu, w liczbie pełnych miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia, o której mowa w ust. 1 pkt 2, uwzględnia się również pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia z poprzedniego tytułu. Liczba pełnych miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia uwzględnionych z poprzedniego i aktualnego tytułu nie może przekraczać 12.

W przypadku, o którym mowa w ust. 2, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmuje się przeciętną miesięczną najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe oraz przeciętną kwotę zadeklarowaną jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia, w części przewyższającej najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w ust. 1, za okres pełnych miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia z aktualnego tytułu.

Jeżeli przerwa w ubezpieczeniu chorobowym, o której mowa w ust. 2, nie jest związana z ustaniem tytułu do ubezpieczeń społecznych, a związana jest jedynie z nieopłaceniem składki na ubezpieczenie chorobowe bądź z opóźnieniem w jej opłaceniu, w podstawie wymiaru zasiłku uwzględnia się również przeciętny miesięczny przychód za miesiące przed przerwą”.

Przepis ten wydaje się bardzo zagmatwany, jednak wniosek płynący z niego jest jeden – opłacanie wysokich składek w sytuacji, gdy do porodu zostanie Pani mniej niż 12 miesięcy, jest minimalnie opłacalne.

Niestety nie ma przepisów, które stanowiłyby, że kobiety, które zaczęły opłacanie składek na podstawie starej ustawy, zachowają swoje prawa nabyte. Znaczenie ma bowiem tylko i wyłącznie termin, w którym zacznie Pani korzystać ze świadczeń – jeśli przed styczniem – obowiązywać będą stare przepisy, jeśli po styczniu – nowe.

Tak zwana ochrona praw nabytych nie ma tutaj znaczenia, bo Pani de facto nie nabyła prawa d zasiłku macierzyńskiego na drugie dziecko – nabędzie je Pani dopiero po porodzie, a wówczas obowiązywać już będą nowe przepisy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pytania i odpowiedzi

Czy w serwisie można otrzymać pomoc prawną?

W serwisie udzielamy porad prawnych. Wystarczy wypełnić formularz i opisać problem. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Ile czasu trzeba czekać na poradę prawną?

Porada prawna udzielana jest do 24 godzin. W bardziej skomplikowanych sprawach terminy ustalane są indywidualnie.

Podobne materiały

Koniec umowy o pracę na czas określony a kolejna ciąża

Pracując na umowę o pracę, zaszłam w ciążę. Następnie poszłam na zwolnienie lekarskie, podczas którego zakończył się czas trwania umowy...

Jaką składkę płacić, planując drugą ciążę?

Tydzień temu skończył mi się zasiłek macierzyński. Przed porodem opłacałam najwyższe składki. Obecnie staram się o drugie dziecko. Jaką składkę...

Jaki po zmianach zasiłek macierzyński dla osób niebędących pracownikami?

Prowadzę działalność, w której żona jest zgłoszona jako osoba współpracująca. Żonie kończy się urlop macierzyński, w czasie którego...

Kontrola stwierdzająca nieważność decyzji przyznania świadczenia pielęgnacyjnego

Córka urodziła się z poważną wadą wzroku. Do szesnastego roku życia córki żona otrzymywała świadczenie pielęgnacyjne, ponieważ zrezygnowała...

Jeden dzień nieciągłości w zwolnieniu

Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim od psychiatry. Z powodu mojego niedopatrzenia ponowne zwolnienie jest wystawione tak, że brakuje 1 dnia do...

Emerytura w trakcie pobierania zasiłku chorobowego

W październiku zaczynam czas uprawniający do przejścia na emeryturę, jednocześnie pozostaję na zwolnieniu lekarskim i zasiłku chorobowym wypłacanym...

Dziecko uczennicy i dorosłego mężczyzny posiadającego firmę

16-letnia uczennica 3. klasy gimnazjum jest w ciąży. Ojcem dziecka jest pełnoletni mężczyzna posiadający firmę i opłacający składki ZUS. Czy...

Świadczenie pielęgnacyjne na dziecko niepełnosprawne

Od kilku lat zajmuję się niepełnosprawnym od urodzenia bratem. Jestem jego faktycznym i prawnym opiekunem. Aktualnie otrzymuję tylko zasiłek dla opiekuna....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »