Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Składki ZUS przy jednoczesnym zatrudnieniu na umowę o pracę

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-09-16

Moja siostra w 2006 roku prowadziła działalność gospodarczą i jednocześnie pracowała na 1/2 etatu. Sądziła, że jak pracuje co najmniej na 1/2 etatu to z tytułu prowadzenia działalności jest zobowiązana do opłacania tylko składki zdrowotnej. W chwili obecnej ZUS żąda zapłaty zaległych składek. Czy ZUS ma rację?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że obowiązek ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej przy jednoczesnym zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę jest uzależniony od wysokości wynagrodzenia uzyskiwanego ze stosunku pracy, a nie od wymiaru etatu.

Co do zasady osoba pozostająca w stosunku pracy i spełniająca jednocześnie warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, jest obejmowana ubezpieczeniami tylko z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Pod warunkiem jednak, że przychód osiągany ze stosunku pracy podlegający oskładkowaniu w przeliczeniu na okres miesiąca jest co najmniej równy kwocie minimalnego wynagrodzenia. W takiej sytuacji osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę i wykonująca jednocześnie pozarolniczą działalność z tytułu prowadzenia tej działalności może opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na zasadzie dobrowolności.

W 2006 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie mogła być niższa od kwoty 899,10 zł.

Pani siostra była co prawda zatrudniona na 1/2 etatu przy jednoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej, ale zwolniona z obowiązku opłacania składek (poza składką zdrowotną, którą opłacać trzeba zawsze) mogłaby być tylko i wyłącznie w sytuacji, gdyby z umowy o pracę otrzymywała wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeśli jej wynagrodzenie było wówczas niższe niż minimalne wynagrodzenie – miała obowiązek płacenia wszystkich składek z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »