Kategoria: Składki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Składki ZUS przy jednoczesnym zatrudnieniu na umowę o pracę

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-09-16

Moja siostra w 2006 roku prowadziła działalność gospodarczą i jednocześnie pracowała na 1/2 etatu. Sądziła, że jak pracuje co najmniej na 1/2 etatu to z tytułu prowadzenia działalności jest zobowiązana do opłacania tylko składki zdrowotnej. W chwili obecnej ZUS żąda zapłaty zaległych składek. Czy ZUS ma rację?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że obowiązek ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej przy jednoczesnym zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę jest uzależniony od wysokości wynagrodzenia uzyskiwanego ze stosunku pracy, a nie od wymiaru etatu.

Co do zasady osoba pozostająca w stosunku pracy i spełniająca jednocześnie warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, jest obejmowana ubezpieczeniami tylko z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Pod warunkiem jednak, że przychód osiągany ze stosunku pracy podlegający oskładkowaniu w przeliczeniu na okres miesiąca jest co najmniej równy kwocie minimalnego wynagrodzenia. W takiej sytuacji osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę i wykonująca jednocześnie pozarolniczą działalność z tytułu prowadzenia tej działalności może opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na zasadzie dobrowolności.

W 2006 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie mogła być niższa od kwoty 899,10 zł.

Pani siostra była co prawda zatrudniona na 1/2 etatu przy jednoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej, ale zwolniona z obowiązku opłacania składek (poza składką zdrowotną, którą opłacać trzeba zawsze) mogłaby być tylko i wyłącznie w sytuacji, gdyby z umowy o pracę otrzymywała wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeśli jej wynagrodzenie było wówczas niższe niż minimalne wynagrodzenie – miała obowiązek płacenia wszystkich składek z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »