Kategoria: Renta

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Skreślenie z listy studentów a renta

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-10-09

W grudniu skończyłam 25 lat, będąc na ostatnim roku studiów dziennych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami organ przyznał mi rentę do 30 września 2017 r. (w zaświadczeniu o studiowaniu przewidywany termin zakończenia studiów to 20 września 2017 r). Niestety mam problemy z zaliczeniem kilku przedmiotów, pomimo rozliczenia rocznego, a nie semestralnego, obawiam się, iż z dniem 20 września zostanę skreślona z listy studentów. Uczęszczam na zajęcia, lecz nieregularnie. Stąd moje pytanie. Czy ZUS może skontrolować to, czy rzeczywiście jestem studentką – w sposób inny aniżeli poprzez zaświadczenia o studiowaniu przeze mnie wysyłane, a także czy w sytuacji, gdy dojdzie do skreślenia z listy studentów pod koniec studiów, ZUS może uznać pobieraną przeze mnie renta jako nienależne świadczenie i zobowiązać mnie do jej zwrotu?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Jeśli ZUS przeprowadzi kontrolę i uzyska informację, że nie uczęszcza Pani na zajęcia, może odebrać Pani prawo do renty i uznać ją za świadczenie nienależne.

Zgodnie z art. 68 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) prawo do renty rodzinnej przysługuje do czasu ukończenia nauki w szkole, jeżeli dziecko ukończyło 16 lat, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25. roku życia.

Zgodnie z art. 138 ust. 2 pkt 1 ustawy za nienależnie pobrane świadczenia uważa się świadczenia wypłacone pomimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń albo wstrzymanie wypłaty świadczeń w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca świadczenia była pouczona o braku prawa do ich pobierania.

Co do zasady Pani ma przyznaną rentę do dnia 30 września. Jeśli skreślona Pani zostanie dnia 20 września, ZUS prawdopodobnie nie rozpocznie kontroli, a jedynie wyda decyzję, ze świadczenie było nienależne za te ostatnie 10 dni. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ZUS przeprowadził kontrolę tego, czy Pani na zajęcia w ogóle uczęszcza. 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »