Kategoria: Renta

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Śmierć rodziców, na jakie świadczenie może liczyć osoba z II grupą inwalidzką?

Wioletta Dyl • Opublikowane: 2019-01-02

Mam znajomego, który znalazł się w trudnej sytuacji życiowej. Od wielu lat z powodu schizofrenii pobiera świadczenie z tytułu niezdolności do pracy (II grupa inwalidzka) – renta socjalna jest bardzo niska. Człowiek ten mieszkał cały czas ze swymi rodzicami, opiekował się nimi, niestety obydwoje w tym roku zmarli. On ma 65 lat i jest mu ciężko. Czy istnieje droga pozwalająca na ubieganie się o rentę rodzinną po którymś z jego rodziców?

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog
Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT

Zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury, w tym emerytury pomostowej lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.

Niestety nie dysponuję pełnymi informacjami dotyczącymi rodziców Pani znajomego ani jego samego. Mogę jedynie przypuszczać, że skoro ojcu lub matce Pani znajomego w chwili śmierci nie przysługiwała renta albo nie spełniali oni warunków do uzyskania jednego z wyżej wymienionych świadczeń, to Pani znajomemu nie będzie przysługiwała renta rodzinna.

Z drugiej strony, skoro ZUS przyznał Pani znajomemu rentę socjalną na stałe, to nie powinien robić problemów z przyznaniem renty rodzinnej, o ile którekolwiek z rodziców Pani znajomego spełniało wspomniane warunki.

Można też pomyśleć o emeryturze, skoro Pani znajomy skończył 65 lat. Warunkiem uzyskania emerytury jest obowiązek podlegania przez rencistę ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemurentowym. Musi być udokumentowany jakikolwiek okres ubezpieczenia. Warto wspomnieć, że nie ma liczby lat, jakie muszą być udokumentowane. Emerytura winna być przyznana z urzędu w momencie, gdy osoba pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy posiada jakikolwiek okres ubezpieczenia i uzyska wymagany wiek, wtedy z urzędu jej renta zostaje zamieniona na emeryturę.

Emerytura przyznana z urzędu nie może być niższa od kwoty pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy. Wysokość emerytury podwyższana jest do kwoty najniższej emerytury. Być może byłaby wyższa od renty, bo niższa być nie może.

Od 1 marca najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 1029,80 zł brutto, natomiast renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła do kwoty 772,35 zł brutto.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »