Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spór z ZUS o urlop rodzicielski

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-02-23

Odkąd urodziło nam się dziecko, moja żona przeszła na urlop macierzyński. Po pewnym czasie (po ok. 22 tygodniach) żona wróciła do pracy na 1/3 etatu. Zgodnie z art. 1821f w związku z łączeniem urlopu i pracy na część etatu jej urlop rodzicielski powinien proporcjonalnie wydłużyć się (po obliczeniu wychodzi ok. 6 tygodni). Po upływie ok. 39 tygodni od narodzin dziecka zdecydowaliśmy, że żona wróci do pracy na cały etat, a pozostałą część urlopu wykorzystam ja (dla jasności dodam, że prowadzę własną działalność gospodarczą i odprowadzam dobrowolną składkę chorobową). W moim przekonaniu mam prawo wykorzystać te dodatkowe 6 tygodni (wynikające z wydłużenia urlopu żony), niestety stanowisko ZUS-u jest takie, że mogę wykorzystać jedynie część brakującą do 52 tygodni od narodzin dziecka, zatem te dodatkowe 6 tygodni przepada. Potrzebuję klarownego uzasadnienia z podaniem przepisów, z których jasno wynika, kto ma rację w tym sporze o urlop rodzicielski.

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za poradę, była wystarczająca, skorzystałam. Pozdrawiam.
Joanna
Bardzo rzeczowa i profesjonalna i szybka odpowiedż
Jarosław, 50 lat, dyżurny ruchu
Bardzo pomocna opinia.
Olimpia, 43 lata
Bardzo dziękuję za bardzo wyrazistą, wyczerpującą, zrozumiałą i treściwą odpowiedz mimo, że nie mogę dziedziczyć skladek ZUS.
Grażyna
Polecam
Łukasz, engineer, 29 lat
Bardzo dobra obsługa i szybka odpowiedź. Ocena 6
Renata, Ekspedientka, 53 lata
Jestem pod wrażeniem nie tylko profesjonalizmu, ale także zaangażowania. Moja sprawa jest, delikatnie mówiąc, dość skomplikowana i wielowątkowa. Na każde pytanie (było ich sporo) otrzymałam rzetelną, wyczerpującą odpowiedź w zrozumiały dla mnie sposób. Jeśli było konieczne użycie terminów prawnych, zostało mi wyjaśnione (zanim zdążyłam spytać) ich znaczenie i kontekst. Bardzo dziękuję i myślę, że jeszcze skorzystam nie raz z Państwa wiedzy. Dziękuję też za to, że poczułam się jak człowiek, nie tylko jak petent.
Jolanta, pielegniarka, 56 lat
Dziękuje za udzieloną pomoc w zrozumieniu przepisów, które mnie dotyczą.
Mira, emerytka
Polecam zdecydowanie. Otrzymałam w pełni satysfakcjonującą odpowiedz wraz z uzasadnieniem.
Mariola, księgowa, 25 lat
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Magdalena, księgowa, 59 lat
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, jestem pod wrażeniem jej jakości.
Cezary, przedsiębiorca, 57 lat
Dziękuję bardzo za udzielone wyjaśnienia. Odpowiedzi na główne i dodatkowe pytania otrzymałam szybko i w sposób zrozumiały, co jest bardzo istotne. Chętnie polecę Państwa usługi znajomym.
Agata
Dziękuję za wyczerpującą konkretną odpowiedź. 
Danuta
Oby wszystkie instytucje, z których korzystamy w naszych czasach, były tak profesjonalne i odpowiedzialne. Takie podejście do klienta nie tylko pomaga rozwiązywać problemy prawne, ale poprzez empatyczne podejście do człowieka, odbudowuje wiarę w istnienie osób dobrej woli niosących efektywną pomoc.
Ewa
Witam, Z góry dziękuję za szybką odpowiedź. Nawet gdybym miała dodatkowe pytania odnośnie sprawy Pani prawnik odpowiedziała wyczerpująco i rozwiała wszystkie moje wątpliwości.
Ewa, pielęgniarka, 43 lata
Zlecenie zrealizowane bardzo szybko i profesjonalnie. Gorąco polecam.
Mariusz
Dziękuję za poradę.
Ewa
Dziękuję za poradę, jest bardzo przejrzysta i zrozumiała, bez zbędnych wywodów prawniczych
Teresa, technik budowlany, 59 lat
Dziękuję za szybką i fachową odpowiedź dotyczącą kodeksu pracy. Żałuję tylko, że nie była ona dla mnie korzystna.
Ewa, były nauczyciel
Dla mnie sa Panstwo genialni. Zwrócilam sie z prośba niemal nie do spelnienia - o przygotowanie poważnych dokumentów w przeciągu kilku godzin. Otrzymałam odpowiedz i wycenę na lotnisku w Londynie, a po przylocie do Warszawy, otworzyłam maila na komórce, gdzie znalazłam komplet przygotowanych przez Państwa dokumentów. Wystarczyło je wydrukować i przekazać w Sadzie. Byłam wcześniej półtora roku zwodzona przez prawniczke, która sprawy mi nie załatwiła i przewidywała znacznie wyższe koszty.
Malgorzata, 57 lat, Dziennikarz, terapeuta
Odpowiedź udzielona bardzo rzeczowo i zrozumiale.
Maciej, 33 lata
Bardzo profesjonalne potraktowanie problemu ,szybkie wyczerpujące wyjaśnienia dziękuje i pozdrawiam.
Wanda, fakturzystka - prac biurowy, 61 lat
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi-klarowna i bardzo pomocna! Polecam skorzystanie z usług.
Monika
Dzień dobry. Dziękuję za sporządzone pismo do ZUS. Pozdrawiam serdecznie
Barbara
Bardzo rzetelna i dokładna odpowiedz. Polecam
Monika, 26 lat
Bardzo konkretna i wyczerpująca odpowiedź.
Jarosław
Bardzo profesjonalna obsługa. 
Artur
Wspaniała wyczerpująca odpowiedź, choć może trochę za długo czekałem?
Stefan
Bardzo jasny język użyty w opisaniu problemu przemawia za korzystaniem z Państwa usług. Profesjonalna i bez zwłoki odpowiedź na dodatkowe pytania.
Józef
Bardzo fachowa opinia. Dziękuję!
Ewa

Zgodnie z art. 1821f ustawy Kodeks pracy „w przypadku łączenia przez pracownika korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części, nie dłużej jednak niż do:

1) 64 tygodni – w przypadku, o którym mowa w art. 180 § 1 pkt 1;

2) 68 tygodni – w przypadkach, o których mowa w art. 180 § 1 pkt 2–5”.

 

Okres, o który urlop rodzicielski ulega wydłużeniu, stanowi iloczyn liczby tygodni, przez jaką pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu i wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego.

„Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do:

1) 32 tygodni – w przypadku, o którym mowa w art. 180 § 1 pkt 1;

2) 34 tygodni – w przypadkach, o których mowa w art. 180 § 1 pkt 2–5”.

 

Urlop w wymiarze, o którym mowa wyżej, przysługuje łącznie obojgu rodzicom dziecka. Z urlopu rodzicielskiego mogą jednocześnie korzystać oboje rodzice dziecka. W takim przypadku łączny wymiar urlopu rodzicielskiego nie może przekraczać wymiaru 32 tygodni przy jednym dziecku.

Stad ZUS zgodnie  z prawem przyznał Panu prawo do skorzystania z urlopu rodzicielskiego tylko w wymiarze dającym łącznie 52 tygodnie od urodzenia dziecka, bez względu na to, że urlop Pana żony uległ wydłużeniu. Łączny czas korzystania z urlopu przez oboje rodziców nie może być bowiem dłuższy niż 52 tygodnie (czyli 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Operacja po wypadku przy pracy

Trzy lata temu miałem zawał serca uznany jako wypadek przy pracy. Ro temu w związku z pogorszeniem stanu zdrowia przeszedłem skomplikowaną operację na sercu. ZUS nie uznał związku między wypadkiem w pracy a tą operacją. Proszę o wyroki SN w podobnych sprawach. Ponadto ZUS twierdzi, że nie nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia. Co mogę zrobić?

Zasiłek dla bezrobotnych a przychód wyższy niż połowa płacy minimalnej

Czy mogę otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych, jeżeli mam prawo do renty rodzinnej, której wysokość przekracza o kilkanaście złotych połowę płacy minimalnej? Ewentualnie czy ZUS może obniżyć należną mi kwotę renty do wartości nieprzekraczającej 50% najniższej płacy?

Agencja pracy tymczasowej i wymogi formularzy A1

Mam firmę, która zajmuje się rekrutacją pielęgniarek do pracy za granicę (ale nie jest to agencja pracy, pracuję w systemie prowizyjnym). Chciałabym wysyłać do pracy do Niemiec opiekunki. Proszę przedstawić wymogi, jakie musiałaby spełnić taka agencja pośrednictwa pracy, aby nie mieć problemu z otrzymywaniem w ZUS poświadczenia ubezpieczenia A1. Co z tzw. obrotem, który trzeba wpisać w dokumencie A1? Czy agencja pośrednictwa pracy również musi wykazywać obrót?

Niezdolność do pracy a zasiłek rehabilitacyjny

ZUS wysłał mnie na komisję dla ustalenia mojej niezdolności do pracy – lekarz orzecznik przyznał mi rentę na rok. Niestety potem okazało się, że w dziesięcioleciu brakuje mi dni pracy. Wydaje mi się, że powinni byli to sprawdzić, zanim wysłali mnie na komisję. Dostałam odmowną decyzję ZUS w sprawie renty i co mam teraz robić, skoro jestem niezdolna do pracy? Czy mogę ubiegać się o zasiłek rehabilitacyjny, czy powinnam odwołać się do sądu pracy? Mam 58 lat.



Zapytaj prawnika

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »