Kategoria: Renta

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Starania o rentę po zmarłej żonie

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-11-25

Miesiąc temu zmarła moja żona. Zostałem sam z dwojgiem dzieci w wieku szkolnym. Złożyłem wniosek do ZUS-u o rentę rodzinną. Żona ma udokumentowane w ostatnich 10 latach 6 lat pracy, ale przed  śmiercią ma 2 miesiące jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku. Według ZUS-u renta się nie należy. Czy jest jakaś możliwość uzupełnić brakujący okres zatrudnienia?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Prawo do renty rodzinnej jest prawem pochodnym, co oznacza, iż świadczenie to przysługuje tylko wówczas, gdy sam zmarły w dacie śmierci miał ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniał warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Zatem w razie śmierci osoby niebędącej jeszcze emerytem bądź rencistą zmarły powinien legitymować się co najmniej takim stażem, jaki jest wymagany do nabycia uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy, oraz spełniać pozostałe warunki konieczne do uzyskania tej renty.

Zgodnie z art. 57 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych „renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki:

1) jest niezdolny do pracy;

2) ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy;

3) niezdolność do pracy powstała w okresach, ubezpieczenia [tj. obowiązkowych lub dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych],

– albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania ww. okresów”.

Warunku, iż niezdolność do pracy ubezpieczonego musi wystąpić w ww. okresach albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów, nie stosuje się do ubezpieczonego, który:

  • udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny oraz
  • jest całkowicie niezdolny do pracy.

To jest właściwie jedyny wyjątek, który pozwala na ominięcie owych 18 miesięcy. Jeśli Pana żona miała co najmniej 20 lat składkowych i nieskładkowych, nie musi być spełniony warunek, że w ciągu 18 miesięcy od ustania okresów ubezpieczenia powstała niezdolność do pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »