Kategoria: Renta

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Starania o rentę po zmarłej żonie

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-11-25

Miesiąc temu zmarła moja żona. Zostałem sam z dwojgiem dzieci w wieku szkolnym. Złożyłem wniosek do ZUS-u o rentę rodzinną. Żona ma udokumentowane w ostatnich 10 latach 6 lat pracy, ale przed  śmiercią ma 2 miesiące jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku. Według ZUS-u renta się nie należy. Czy jest jakaś możliwość uzupełnić brakujący okres zatrudnienia?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Prawo do renty rodzinnej jest prawem pochodnym, co oznacza, iż świadczenie to przysługuje tylko wówczas, gdy sam zmarły w dacie śmierci miał ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniał warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Zatem w razie śmierci osoby niebędącej jeszcze emerytem bądź rencistą zmarły powinien legitymować się co najmniej takim stażem, jaki jest wymagany do nabycia uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy, oraz spełniać pozostałe warunki konieczne do uzyskania tej renty.

Zgodnie z art. 57 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych „renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki:

1) jest niezdolny do pracy;

2) ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy;

3) niezdolność do pracy powstała w okresach, ubezpieczenia [tj. obowiązkowych lub dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych],

– albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania ww. okresów”.

Warunku, iż niezdolność do pracy ubezpieczonego musi wystąpić w ww. okresach albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów, nie stosuje się do ubezpieczonego, który:

  • udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny oraz
  • jest całkowicie niezdolny do pracy.

To jest właściwie jedyny wyjątek, który pozwala na ominięcie owych 18 miesięcy. Jeśli Pana żona miała co najmniej 20 lat składkowych i nieskładkowych, nie musi być spełniony warunek, że w ciągu 18 miesięcy od ustania okresów ubezpieczenia powstała niezdolność do pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Pismo z ZUS-u o rencie rodzinnej

W w czerwcu 2015 ukończyłam 25. rok życia, a od października zaczynam V rok studiów. Do końca czerwca pobierałam rentę po zmarłym tacie. Czy ZUS...

Renta po rodzicu, który miał emeryturę

Chciałbym dowiedzieć się czy 60-letni syn może dostać rentę rodzinną po zmarłym ojcu, który miał emeryturę. Syn posada niedorozwój psychiczny,...

Renta rodzinna po byłym mężu

Jestem 7 lat po rozwodzie z orzeczeniem winy męża. Były mąż co miesiąc wspomagał mnie i dwie nasze córki finansowo, mieliśmy taką ustną umowę...

Renta socjalna a otrzymanie dużej darowizny pieniężnej

Jestem osobą niepełnosprawną, do pracy się nie nadaję, otrzymuję rentę rodzinną po ojcu połączoną z socjalną z KRUS-u w wysokości 1800...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »