Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Staranie o rentę po mężu Niemcu w ZUS

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-10-18

Jestem wdową po mężu, który był Niemcem. Wystąpiłam do Niemiec o wypłatę renty po nim, odesłano mnie jednak do ZUS-u. Wyliczenie z ZUS-u obejmuje kwotę zarobków będącą analogią zatrudnienia na tych samych stanowiskach. ZUS przyjął najniższe wynagrodzenie na danym stanowisku. Czy postąpił prawidłowo?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Tak, ZUS postąpił prawidłowo, przyjmując za podstawę kwotę najniższego wynagrodzenia, ale jedynie w takim zakresie, w jakim nie mógł ustalić wysokości przysługującego za ten okres wynagrodzenia, a więc w sytuacji, gdy nie było odpowiednich dokumentów potwierdzających wysokość zarobków.

Podstawa do takiego działania znajduje się w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Dokładnie jest to art. 15 ust. 2a tej ustawy, który stanowi, że „jeżeli nie można ustalić podstawy wymiaru składek w okresie pozostawania w stosunku pracy wskazanym do ustalenia podstawy wymiaru emerytury i renty, za podstawę wymiaru składek przyjmuje się kwotę obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia pracowników, proporcjonalnie do okresu podlegania ubezpieczeniu i wymiaru czasu pracy”.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 22 września 2015 r. wydanym w sprawie III AUa 370/14 nie można wysokości zarobków, stanowiących podstawę do wyliczenia składek na ubezpieczenie społeczne ustalać w sposób hipotetyczny, oparty jedynie na domniemaniu. Przepisy z zakresu ubezpieczeń społecznych są bowiem normami bezwzględnie obowiązującymi i nie zawierają unormowań pozwalających na ustalenie wysokości wynagrodzenia w sposób przybliżony lub prawdopodobny. Przy obliczaniu wysokości podstawy emerytury, bierze się zatem pod uwagę dokładnie ustaloną wartość – wysokość uzyskiwanego w określonym czasie wynagrodzenia. Tym samym w sprawie o ustalenie podstawy wymiaru składki należy dokładnie określić wysokość wszystkich składników wynagrodzenia, które mają być uwzględnione.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

A jeśli tak konkretnie nie da się ustalić tego wynagrodzenia, to właśnie najniższe wynagrodzenie jest przyjmowane za podstawę ustalenia świadczenia.

Reasumując, jeżeli macie Państwo jakieś dokumenty, z których wynika wysokość wynagrodzenia, np. jakieś odcinki z wypłaconym wynagrodzeniem, umowy o pracę itd., należałoby się od decyzji ZUS-u odwołać, a jeśli takich dokumentów nie ma, to siłą rzeczy ZUS musiał przyjąć do podstawy wyliczenia najniższe wynagrodzenie.

Dodam jeszcze, że wspomniany wyżej sąd w wyroku z dnia 3 czerwca 2015 r., sygn. akt III AUa 535/14, określił, że w przypadku braku dokumentacji płacowej istnieje możliwość ustalenia wysokości wynagrodzenia ubezpieczonego w oparciu o dokumentację zastępczą znajdującą się w jego aktach osobowych, tj. umowy o pracę czy angaże, w których zawarte są dane dotyczące wynagrodzenia. W takim jednak wypadku uwzględnić można tylko takie składniki, które są pewne, stałe, wypłacane były w danym okresie i w określonej wysokości. Wysokości wynagrodzenia lub danego składnika wynagrodzenia nie można zatem ustalać w sposób przybliżony, ale pewny, na podstawie konkretnego dokumentu bądź jego kopii, który zachował się w dokumentacji osobowej ubezpieczonego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Renta na studiach niestacjonarnych

W maju skończyłam 25 lat. Byłam w tym czasie na ostatnim semestrze studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Studia stacjonarne zakończyłam bez...

Szanse na uzyskanie renty chorobowej

Moja mama pracuje, ma 53 lata i właśnie zdiagnozowano u niej poważną wadę serca – stenozę aortalną. Lekarz prowadzący określił jej stan na...

Skreślenie z listy studentów a renta

W grudniu skończyłam 25 lat, będąc na ostatnim roku studiów dziennych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami organ przyznał mi rentę do 30 września...

Przejęcie renty rodzinnej po niepełnosprawnym synu

Po śmierci męża (2 lata temu) na mój wniosek podzielono rentę rodzinną na mnie i mojego niepełnosprawnego syna. Za miesiąc on stanie się pełnoletni...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »