Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Staranie się o emeryturę mundurową

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-11-24

Czy mogę starać się o emeryturę mundurowa, która obejmuje służbę celną? Mam 57 i od 26 lat jestem zatrudniona w Izbie Celnej jako funkcjonariusz celny. Od 2015 mam przyznaną emeryturę za pracę w szczególnych warunkach, które spełniam do 199 8.r zgodnie z wówczas obowiązującą ustawą o szczególnych warunkach pracy. Czy mam wybór i mogę zrezygnować z emerytury powszechnej i starać się o emeryturę mundurową?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Ma Pani ustalone prawo do świadczenia z ZUS-u od 2015 roku i, jak rozumiem, nadal Pani pracuje w izbie celnej, więc Pani prawo do wypłaty świadczenia zapewne jest zawieszone.

Niestety przyznanego prawa do emerytury nie można się zrzec ani zeń zrezygnować. Ustawa emerytalna przewiduje jedynie ustanie prawa do świadczenia, gdy ustanie którykolwiek z warunków tego prawa albo w razie śmierci osoby uprawnionej (art. 101).

Nawet okresowe wstrzymanie w sprawie emerytury pracowniczej odnosi się tylko do wypłaty świadczenia i nie oznacza utraty prawa do tej emerytury. Musiałaby Pani niezależnie posiadać prawo do 2 świadczeń.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa uprawnionemu przysługuje świadczenie wyższe lub też może on skorzystać z możliwości samodzielnego wybrania świadczenia. Istotny jest fakt, iż okres uwzględniony przy ustalenia prawa do emerytury na podstawie jednego reżimu.

Ubezpieczony ma bowiem wówczas niezależne prawa do emerytur w obu systemach, czyli oparte na wystarczających (samodzielnych) okresach ubezpieczenia. Wówczas uzasadnione i zrozumiałe jest prawo wyboru, jednakże też tylko jednego świadczenia. Przy zbiegu praw ustawodawca przewiduje zatem możliwość wyboru świadczeń.

Pani ma prawo do emerytury z FUS, gdzie zaliczono Pani do okresów składkowych okresy pracy jako celnik. Nie ma możliwości zdublowania obecnie tych okresów ani nie ma jak zrzec się prawa do emerytury z FUS-u.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »