Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Staż pracy w szczególnych warunkach i nieskorzystanie z wcześniejszej emerytury – czy wyższa emerytura?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2015-11-18

Jaki wpływ na wysokość wyliczanej emerytury ma fakt posiadania świadectwa wykonywania prac w warunkach szczególnych w przypadku, gdy pracownik nie skorzysta z prawa do wcześniejszego przejścia na emeryturę, tylko wykonuje pracę w pełnym wymiarze godzin aż do osiągnięcia ogólnie obowiązującego wieku emerytalnego?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Fakt posiadania stażu pracy w szczególnych warunkach i nieskorzystanie z wcześniejszej emerytury pozwala na uzyskanie wyższej emerytury w wieku ustawowym, a to przez doliczenie do kapitału początkowego rekompensaty.

Prawo do rekompensaty mają osoby urodzone po 1948 r., które przed 1 stycznia 2009 r. wykonywały przez co najmniej 15 lat prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu art. 32 i 33 ustawy emerytalnej.

Przy ustalaniu tego okresu ZUS stosuje analogiczne zasady jak dla wcześniejszej emerytury na podstawie art. 32 ustawy emerytalnej.

Rekompensata nie przysługuje osobie, która ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej, emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, emerytury górniczej, emerytury z tytułu wykonywania pracy górniczej, a także emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek.

Możliwość ustalenia rekompensaty wyklucza przyznanie emerytury pomostowej lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Wysokość rekompensaty uzależniona jest m.in. od:

  • liczby udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych wymienionych w ustawie emerytalnej,
  • długości okresu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
  • obniżonego wieku emerytalnego określonego dla konkretnego rodzaju takiej pracy,
  • faktycznego wieku osoby ubiegającej się o rekompensatę, ukończonego 31 grudnia 2008 r. i ustalonego w pełnych latach.

ZUS ustala rekompensatę z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przy obliczaniu emerytury przysługującej po ukończeniu 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nie należy więc wcześniej składać wniosku o obliczenie tej rekompensaty.

Reasumując – posiadanie stażu w warunkach szczególnych pozwala na uzyskanie wyższego świadczenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Jak przeprowadzić sprawę przejścia na emeryturę

W sierpniu skończyłam 60 lat. Za 6 miesięcy uzyskam prawo do emerytury. Obecnie przebywam na zasiłku chorobowym. Chcę przejść na emeryturę...

Praca w gospodarstwie należącym do babci a emerytura

Planuję przejście na emeryturę zgodnie z zasadami dla urodzonych po 1948 r. Do 25 lat okresu składkowego i nieskładkowego brakuje mi dwóch lat...

Ile dostanę emerytury, jeśli przejdę na nią rok wcześniej?

Obecnie pracuję, ale w niedługo kończę 65 lat i wybieram się na 50% emeryturę przez okres 11 miesięcy, bo tyle mam dopracować zgodnie z nową...

Wygranie sprawy z ZUS a moment zwolnienia

Wygrałem sprawę z ZUS o przyznanie emerytury. Na infolinii poradzono mi, by nie rozwiązywać stosunku pracy do momentu otrzymania decyzji. Czy...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »