Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Świadczenie dla pracownika kopalni

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2015-10-06

Urodziłem się w 1952 r. Zgodnie z opinią urzędnika nabyłem prawo do emerytury już kilka miesięcy temu, skoro w 1999 r. miałem ponad 25 lat pracy, w tym 7 pod ziemią na kopalni – co obniża mi wiek emerytalny ponoć o 2 lata. Czy to prawda? Czy mam już szansę na świadczenie emerytalne?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Osoby, które wykonywały pracę górniczą i nie spełniły warunków do otrzymania emerytury górniczej, mogą przejść na emeryturę z art. 184, jeśli 1 stycznia 1999 r. udowodniły tzw. staż ogólny i przynajmniej pięcioletni okres pracy górniczej (wymienionej w art. 50c ust. 1 ustawy emerytalnej) wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią (w pewnych przypadkach również na odkrywce w kopalniach siarki i węgla brunatnego oraz w kopalniach otworowych siarki).

Wiek emerytalny zależy natomiast od tego, ile lat wspomnianej pracy górniczej osoba zainteresowała zdołała udowodnić.

Wyjaśnić bowiem trzeba, że wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) jest obniżany o sześć miesięcy za każdy rok okresów pracy górniczej (o której mowa w art. 50c ust. 1 ustawy emerytalnej) wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, nie więcej jednak niż o 15 lat.

Należy podkreślić, że przy ustalaniu wieku emerytalnego, który będzie uprawniał do wcześniejszego przejścia na emeryturę, ZUS uwzględni nie tylko okresy pracy górniczej przebyte przed 1 stycznia 1999 r., ale również po 1998 roku.

Wieku emerytalnego nie obniża się od wieku po reformie. Tylko od wieku, powiem prosto – według starych zasad. Zasadniczo reforma nie dotknęła osób, które korzystają z przywilejów wynikających z pracy górnika.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »