Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Świadczenie dla pracownika kopalni

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2015-10-06

Urodziłem się w 1952 r. Zgodnie z opinią urzędnika nabyłem prawo do emerytury już kilka miesięcy temu, skoro w 1999 r. miałem ponad 25 lat pracy, w tym 7 pod ziemią na kopalni – co obniża mi wiek emerytalny ponoć o 2 lata. Czy to prawda? Czy mam już szansę na świadczenie emerytalne?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog
Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka

Osoby, które wykonywały pracę górniczą i nie spełniły warunków do otrzymania emerytury górniczej, mogą przejść na emeryturę z art. 184, jeśli 1 stycznia 1999 r. udowodniły tzw. staż ogólny i przynajmniej pięcioletni okres pracy górniczej (wymienionej w art. 50c ust. 1 ustawy emerytalnej) wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią (w pewnych przypadkach również na odkrywce w kopalniach siarki i węgla brunatnego oraz w kopalniach otworowych siarki).

Wiek emerytalny zależy natomiast od tego, ile lat wspomnianej pracy górniczej osoba zainteresowała zdołała udowodnić.

Wyjaśnić bowiem trzeba, że wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) jest obniżany o sześć miesięcy za każdy rok okresów pracy górniczej (o której mowa w art. 50c ust. 1 ustawy emerytalnej) wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, nie więcej jednak niż o 15 lat.

Należy podkreślić, że przy ustalaniu wieku emerytalnego, który będzie uprawniał do wcześniejszego przejścia na emeryturę, ZUS uwzględni nie tylko okresy pracy górniczej przebyte przed 1 stycznia 1999 r., ale również po 1998 roku.

Wieku emerytalnego nie obniża się od wieku po reformie. Tylko od wieku, powiem prosto – według starych zasad. Zasadniczo reforma nie dotknęła osób, które korzystają z przywilejów wynikających z pracy górnika.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »