Indywidualne Porady Prawne
Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2016-12-12
Czy mogę jednocześnie pobierać urlop macierzyński i rodzicielski przez 12 miesięcy w kraju i za granicą? Będąc zatrudniona za granicą (poza UE), przeszłam na urlop wypoczynkowy (zaległy i nowy), a następnie półtora miesiąca przed porodem na urlop macierzyński. Będąc na urlopie wypoczynkowym, wróciłam do kraju i zatrudniłam się. Po urodzeniu dziecka w Polsce wystąpiłam o 12-miesięczny urlop macierzyński i rodzicielski. Czy zrobiłam to zgodnie z prawem? Czy będą jakieś konsekwencje? Czy urząd w Polsce wie o moim zasiłku za granicą?
Zgodnie z art. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa, prawo do zasiłków (zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku opiekuńczego) mają wszystkie osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym. Ubezpieczeniu chorobowemu podlegać można obowiązkowo albo dobrowolnie. Obowiązkiem ubezpieczenia objęci są pracownicy (z wyłączeniem sędziów i prokuratorów) oraz członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych (art. 11 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Dz. U. Nr 137, poz. 887). Obowiązek ubezpieczenia chorobowego dotyczy osób, które zawarły umowę o pracę lub są członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych także wówczas, gdy mają ustalone prawo do emerytury lub renty.
Ubezpieczeniu chorobowemu na swój wniosek mogą podlegać (art. 11 ust. 2):
Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się (art. 8 ust. 6 usus):
Ustawa posługuje się różnymi określeniami na oznaczenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe. W odniesieniu do pracowników jest to wynagrodzenie, natomiast w odniesieniu do pozostałych ubezpieczonych – przychód. Przy czym wynagrodzenie też jest przychodem.
Jeśli więc z tytułu stosunku pracy podlegała Pani pod ubezpieczenie społeczne ZUS-u, w tym ubezpieczenie chorobowe – co jest obowiązkowe, ma Pani prawo do zasiłku bez względu na zasiłek otrzymywany z innego tytułu.
Dopóki nikt nie zakwestionuje podlegania pod ubezpieczenie społeczne w Polsce, dopóty ma Pani prawo do zasiłku.
W Polsce można otrzymać zasiłek z każdego odrębnego obowiązkowego tytułu ubezpieczenia społecznego.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane