Autor: Marta Handzlik
ZUS wysłał mnie na komisję dla ustalenia mojej niezdolności do pracy – lekarz orzecznik przyznał mi rentę na rok. Niestety potem okazało się, że w dziesięcioleciu brakuje mi dni pracy. Wydaje mi się, że powinni byli to sprawdzić, zanim wysłali mnie na komisję. Dostałam odmowną decyzję ZUS w sprawie renty i co mam teraz robić, skoro jestem niezdolna do pracy? Czy mogę ubiegać się o zasiłek rehabilitacyjny, czy powinnam odwołać się do sądu pracy? Mam 58 lat.
Zgodnie z art. 57 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
Jeśli więc Pani nie ma wymaganego okresu składkowego – odwołanie nie przyniesie rezultatu, bo nawet sąd pracy nie może w takiej sytuacji orzec na Pani korzyść.
Jednak ani przepisy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ani ustawa o emeryturach i rentach z FUS nie wymagają, by wniosek o świadczenie rehabilitacyjne złożony został bezpośrednio po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego. Można więc najpierw wnioskować o rentę, a potem o świadczenie.
Zgodnie z przepisami rozporządzenia o orzekaniu o niezdolności do pracy, jeśli osoba ubiegająca się o rentę z tytułu niezdolności do pracy spełnia warunki wymagane do uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego, lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS mogą orzec o okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, stwierdzając, że dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.
Słowem, jeśli ZUS nie przyznał Pani świadczenia z urzędu, może Pani sama o nie zawnioskować.
Zobacz również: Ile czasu ma ZUS na wydanie decyzji o zasiłku chorobowym?
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika