Indywidualne Porady Prawne
Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-06-03
Od 28.11 przebywałam na zasiłku chorobowym, wykorzystałam 182 dni. Obecnie przebywam na świadczeniu rehabilitacyjnym do końca roku, wykorzystam łącznie 7 miesięcy. Wczoraj otrzymałam drogą pocztową oświadczenie woli rozwiązującą umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Firma powołuje się na art 53 § 1 ust. 1 lit. b Kodeksu pracy. Czy otrzymam świadectwo pracy? W miesiącu grudniu staję ponownie na komisji w ZUS-ie i jeśli otrzymam dalszy zasiłek, to co dalej?
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy Kodeks pracy „pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową”.
Zgodnie z art. 97 w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Świadectwo pracy dotyczy okresu lub okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy.
Otrzyma wiec Pani świadectwo pracy. Co do przedłużenia świadczenia – ZUS może je przedłużyć maksymalnie do 12 miesięcy (łącznie) wiec to, że pozostaje Pani bez pracy, nie wpłynie na decyzję ZUS-u.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):