Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa na okres próbny a zasiłek macierzyński

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-04-03

Mam umowę na okres próbny do 5 kwietnia 2017 r. Chciałabym się dowiedzieć, jak wygląda kwestia zasiłku macierzyńskiego w razie gdybym w trakcie trwania tej umowy zaszła w ciążę.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 177 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Przepisu tego nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Długość trwania ciąży należy oceniać według zasad medycznych. Upływ trzeciego miesiąca ciąży następuje z upływem trzech miesięcy księżycowych, które obejmują trzy 4-tygodniowe lub trzy 28-dniowe okresy trwania ciąży.

Jeśli więc w dniu zakończenia umowy byłaby Pani w ciąży od co najmniej 3 miesięcy (12 tygodni) – umowa przedłuży się do dnia porodu, a Pani po porodzie otrzyma zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS.

Jeśli jednak nie jest Pani jeszcze w ciąży – zajście w nią teraz nie zagwarantuje Pani przedłużenia umowy do dnia porodu, bo ciąża musi przekraczać 12 tygodni w dniu zakończenia umowy na okres próbny – a teraz pozostało już mniej niż 12 tygodni. W takim wypadku umowa nie przedłuży się do dnia porodu, a Pani nie otrzyma potem zasiłku macierzyńskiego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Naliczanie nowego okresu zasiłkowego

Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim. Moje pytanie dotyczy naliczania nowego okresu zasiłkowego w przypadku nowej choroby po jednodniowej przerwie...

 

Status bezrobotnego a świadczenie przedemerytalne

Z końcem sierpnia 2014 r., po 32 latach pracy i 11 miesiącach, zostałam zwolniona za porozumieniem stron. Zarejestrowałam się w PUP 11 września...

 

L4 na etacie i prowadzenie działalności gospodarczej

L4 na etacie i prowadzenie działalności gospodarczej

Ze względu na ciążę jestem zmuszona iść na L4 (pracuję w szkodliwych warunkach). Dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą, którą mogę...

Wniosek o becikowe a zaświadczenie o dochodach z zagranicy

Czy składając w urzędzie gminy wniosek o becikowe na 1000 zł, jestem zobowiązany przedstawić moje dochody z zagranicy?

 

Kontrola zasadności wystawienia zwolnień lekarskich

Pracodawca zwrócił się do ZUS-u o przeprowadzenie kontroli zasadności wystawienia zwolnień lekarskich, z których korzystam. Czy jeżeli ZUS wezwie...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »